Hava Durumu

2021 Yılına İlişkin Hac Kayıt Hakları Gelecek Yıla Devredildi

Koronavirüs vaka ve vefat sayılarının bir yükseliş bir düşüş durumunda seyretmesi hac ibadetinin yapılıp yapılmayacağı konusunu da belirsizliğe sürükledi. Daha önce yapılan açıklama, hac ibadetinin sınırlı sayıda ve tedbirler çerçevesinde yapılacağı yönünde beklentiler artmıştı. Suudi Arabistan'dan yapılan yeni açıklama ise hac ibadeti ümidini en azından bu yıl için bitirdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:52
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:52
https://www.kamuajans.com/
2021 Yılına İlişkin Hac Kayıt Hakları Gelecek Yıla Devredildi

Bursa’da düzenlediği iftar programına katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hac ile alakalı gelişmelerin sorulması üzerine kayıtlarda ilk defa 2020 yılında hac farizasının dışarıdan iştirak olmadan yapıldığına dikkat çekti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bu yıl Suudi Arabistan’ın mesafeli ve sınırlı hac için ülkelerle istişari görüşmelere başladığını duyurdu. Erbaş "İlk belirlenen yaş ve aşı şartları oldu. Buna göre 18 ile 60 yaş arası hacı adaylarımız kabul edilebilecek" dedi.

2019 yılının sonlarına doğru Çin'de ortaya çıkan, 2020 Mart Ayında ise Türkiye'de ilk vakanın görüldüğü Koronavirüs pandemisi nedeniyle Hac İbadetine bir süre ara verilmiş, ardından kısıtlı şekilde tekrar devam edilmişti. 2020 yılının sonlarında aşı çalışmalarında olumlu sonuçlar yaşandı. Bu duruma bakılarak Hac ibadetinin devam edip etmeyeceği merak ediliyor.

Türkiye'de milyonlarca hacı adayı hacca gitmek için yıllarca beklemek durumunda kalmaktadır. Çekilen kura ile hacca gidebilenler kendilerini şanslı saymaktadırlar. Ülkemizde her yıl kasım aralık ayında başvuru ve müracaatlar yapılmakta ocak ayında da kura sonuçları açıklanmaktadır. Bu yıl Koronavirüs'ün etkisinde olan Türkiye'de hac ibadeti için müracaatların alınıp alınmayacağına ilişkin gözler Suudi Arabistan yetkilileri ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nda.

İslamiyetin 5 temel şartından birisi olan Hac ibadeti mali duruma bağlı bir ibadettir. Maddi durumu iyi olan fıkhen belli oranlara sahip Müslümanların hayatlarında bir kez hac ibadetini yerine getirmesi farzdır. Ancak bu farz ibadeti yerine getirebilmek için maddi durumun iyi olması da günümüzde yeterliMaddi durumu elveren her Müslümanın yerine getirmesi farz olan hac ibadeti bildiği gibi Suudi Arabistan topraklarında olan Kabe'de yapılan bir ibadettir. Suudi Arabistan'ın ülke politikası gereği her yıl ülkelere verilen kontenjanlar kadar hacı adayı hac ibadetini yerine getirebiliyor. Kontenjanların kısıtlı olmasından dolayı adaletli olması amacıyla kura sistemiyle belirlenen hacı adayları her yılın belli tarihlerinde Diyanet İşleri Başkanlığının liderliğinde çekilen kura ile seçiliyor.

Türkiye'den kutsal topraklar olan Mekke ve Medine'de Hac ibadetini yerine getirecek hacı adayları, hac kura çekim tarihlerini ve hac kura başvuru tarihlerini, bu yıl hac ibadetinin Koronavirüs'ün gölgesinde yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Hacca gitmek için ilk adım adım olan Hacı adaylarının gözleri merakla konuya ilişkin duyurunun yapılacağı Diyanet İşleri Başkanlığı'na çevrilmiş durumda.

9 MART 2021 TARİHLİ DUYURU

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2021 yılı hac ve umre ibadetleriyle ilgili açıklama yaptı

2021 yılı hac ve umre ibadetleriyle ilgili vatandaşlarımızdan gelen yoğun sorular üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

2020 yılı hac ibadeti Kovid-19 salgını nedeniyle yapılamadığı için hacı adaylarının kura ve kayıt hakları 2021 yılı için de devam etmektedir.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı ile 2021 yılı hac ibadetine ilişkin görüşmeler sürmektedir. Görüşmeler neticesinde alınacak kararlar kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Ayrıca Suudi Arabistan'ın normalleşme sürecini Ramazan Bayramı sonrasına ertelemesi nedeniyle ülkemizden umre ziyaretleri de yapılamayacaktır.

Vatandaşlarımız, hac ve umre hizmetleri ile ilgili 0 850 260 13 13 numara aracılığı ile İletişim Merkezimizden bilgi alabilirler. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Diyanet İşleri Başkanlığı

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

5 MAYIS 2021 TARİHLİ AÇIKLAMA

İngiliz haber ajansı Reuters, ismini vermediği iki kaynağa dayandırdığı haberinde, Suudi Arabistan'ın, diğer ülkelerden gelecek hacı adaylarına Covid-19'un yayılması riskinden dolayı hac ibadetini yasaklamayı planladığını belirtti.

Haberde, Suudi Arabistan, Covid-19 vakalarının küresel olarak artması ve yeni varyantların ortaya çıkması konusunda endişelerin artması nedeniyle, diğer ülkelerden gelen hacı adaylarını kabul etmemeyi planladığı bildirildi.

9 MAYIS 2021 TARİHLİ AÇIKLAMA

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bu yıl haccın, hacıların sağlığı koruma altına alınarak, ibadetlerin kolaylıkla yapılmasının sağlanması gözetilerek, özel sağlık ve güvenlik koşullarına göre gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtildi.

Açıklamada, haccın koşullarıyla ve önlemlerle ilgili ayrıntıların daha sonra paylaşılacağı bildirildi. Suudi Arabistan, Kovid-19 salgını nedeniyle geçen yıl sadece ülke içinden ve sınırlı sayıda hacı adayını kabul etmişti.

24 MAYIS 2021 TARİHLİ AÇIKLAMA

Suudi Arabistan, geçen yıl Covid-19 salgını sebebiyle hac ibadetine kısıtlama getirdi. Bu kapsamda, ülke içinde ve sınırlı sayıda kişi hac adaylığına kabul edildi. Bu yıl nasıl olacağı merak edilirken geçen hafta S. Arabistan Hac ve Umre Bakanlığından bir açıklama geldi. Açıklamada, yine ibadetin koronavirüs tedbirleri içerisinde gerçekleşeceği belirtildi. Bunun ardından şimdi de 9 sayfalık bir genelge yayımlandı.

Bu yıl hac ibadeti için yabancı ülkelerden Müslümanların gelmesine izin verilecek. Ancak 45 bin kişiyle sınırlı olacak. Ülke içinden ise 15 bin kişi alınacak. Böylelikle hac ibadeti 60 bin kişiyi geçmeyecek. Hacı adayları 18 ile 60 yaş arasında ve sağlıklı olacak.

Adayalar son 6 ay içerisinde herhangi bir hastalık sebebiyle hastanede yatmamış olacak.

Resmi kurumlar tarafından sağlanmış Covid-19 aşı olduklarına dair belge sunulacak. Bu aşılar S. Arabistan Sağlık Bakanlığı tarafından onay almış aşılar olacak.

Aşının 1. dozu 13 Mayıs, 2. Dozu ise S. Arabistan'a gelmeden 14 gün önce yapılacak.

Yurt dışından gelenler 3 gün zorunlu karantinaya girecek.

İbadet esnasında fiziki mesafe kuralına uyulacak, herkes maske takacak.

Her hacı adayının otel odasına yemek hizmeti verilecek. Böylelikle yemekhanelerde toplanmanın önüne geçilecek.

Adayların getirdiği bütün bagajlar dezenfekte edilecek.

Arafat'a yolculuk esnasında herkese bir koltuk tahsis edilecek. Yolculuk sırasında kimse ayakta durmayacak. Ailelerin birlikte oturulmasına izin verilecek. Otobüsler, yolcu kapasitesinin %50'sini geçmeyecek.

Şeytan taşlama için paketlenmiş steril poşetlerde taş verilecek.

Şeytan taşlama bölgesine gidiş ve dönüşlerinde toplam sayının 50'yi geçmeyecek. Her katta eşit sayıda hacı adayı bulunacak.

Mescid-i Haram'daki halılar kaldırılacak. Fiziki mesafenin korunmasının sağlamak amacıyla 2 metrelik aralıklarla yerlere etiketler yapıştırılacak.

YAPILAN SON AÇIKLAMA

Suudi Arabistan Enformasyon Bakanı Macid Abdullah el-Kasabi, Kovid-19 nedeniyle Hac organizasyonuna ilişkin düzenlemelerin duyurulmasının geciktiğini söyledi. Başkent Riyad'da konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Kasabi, ülkesinin Kovid-19'la mücadelede dünyada ilk sırada yer aldığını belirtti.

Kovid-19'un sürekli mutasyona uğraması ve birçok ülkede aşılara ulaşım imkanı olmaması gibi etkenlerden dolayı bu yılki Hac organizasyonuna ilişkin düzenlemelerin duyurulmasının geciktiğini aktaran Kasabi, yakın zamanda Hac ve Sağlık bakanlarının bu yılki Hac organizasyonuyla ilgili açıklamaları yapacaklarını ifade etti.

Kasabi, ülkesinde şu ana dek yaklaşık 15 milyon kişiye Kovid-19 aşısı yapıldığını, ülke nüfusunun yüzde 40'ının aşılandığını duyurdu.

Kovid-19 aşısı yaptırmanın zorunlu olmadığını belirten Kasabi, "Koronavirüs salgını, mutasyona uğrayan, hızlı yayılan ölümcül bir hastalıktır. Aşı kullanımı zorunlu değil ancak, kişinin kamuya ait alanlara çıktığında, resmi dairelere ve özellikle alışveriş yerlerine gitmek istediğinde aşı olması gerekir. Önce insan sağlığı. Kraliyet, bunu gerçekleştirmek için sert önlemler almıştır." diye konuştu.

12 HAZİRAN 2021 TARİHLİ DUYURU

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada ''Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, Kovid-19 salgını sebebiyle bu sene de hac ibadeti için sadece Suudi Arabistan'da yaşayan sınırlı sayıdaki hacı adayına izin verileceğini açıkladı. Bu karar sebebiyle 2021 yılı hac döneminde diğer ülkeler gibi ülkemizden de hac ibadeti için kutsal topraklara hacı adayı kabul edilmeyecektir. Konu ile alakalı detaylar önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır.'' denildi.

24 HAZİRAN 2021 TARİHLİ DUYURU

Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın başkanlığında toplanan Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu’nun 2021 yılı hac ibadetiyle ilgili aldığı kararları açıkladı.

Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş başkanlığında toplandı. Toplantıda, Suudi Arabistan hükümetinin, Kovid-19 salgını nedeniyle 2021 yılında hac ibadetinin sadece ülke içinde yaşayan ve değişik milletlerden oluşan sınırlı sayıda Müslümanla ifa edileceği ve yurt dışından hacı adayı kabul edilmeyeceği şeklindeki kararı üzerine ülkemizden hac ibadetini yapmak için kayıtlarını yaptıran hacı adaylarımızla ilgili hususlar görüşüp değerlendirildi.

Toplantıda yapılan değerlendirmeler neticesinde; 2020 yılında kesin kayıt hakkı elde edip hac yapılamadığı için gerekli şartları yerine getirerek hakları 2021 yılına devredilen hacı adaylarının, hac ücretlerinden mahsup edilmek üzere daha önce hesaplarında bırakılan 1000’er riyalin 2022 yılı haccından mahsup edilmek üzere blokesinin devamı şartıyla kayıt haklarının 2022 yılına devredilmesine, 2022 yılına kesin kayıt hakkı devredilen hacı adaylarından hacca gitmekten vazgeçenler olması durumunda, ödemiş oldukları ücretlerin tamamının iade edilmesine ve bu kişilerin kazanılmış kura kat sayıları ile gelecek yıllarda kuraya dahil edilmesine karar verildi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.