Hava Durumu

2021 Yılı Kış Lastiği Uygulamasının Son Günü Ne Zaman? Bu Yıl Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Bitiyor?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik" 2012'de yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren uygulama ile şehirlerarası yollarda seyahat eden tüm araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunuyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:55
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:55
https://www.kamuajans.com/
2021 Yılı Kış Lastiği Uygulamasının Son Günü Ne Zaman? Bu Yıl Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Bitiyor?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor. Söz konusu yetki, bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

Hava sıcaklığı azaldığında, aracınızın normal lastikleri sertleşir ve kış şartlarında kullanımı güvensizleşir. Kış lastiğindeki kauçuk bileşik, normal lastikten farklı olarak buz ve karda sizin ve aracınızdaki diğer yolcuların güvenliğini artırır. Bu nedenle zorunlu hale getirilen kış lastiği uygulaması yılın belli dönemlerinde uygulanmaktadır. Her yıl araçlara 1 Aralık'ta başlamak üzere 1 Nisan'a kadar kış lastiği takma zorunluluğu var. Kış lastiği takma uygulaması, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık 2020 tarihinde başladı, 1 Nisan 2021 tarihinde sona erecek. 

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık'ta başladı, gereğini yapmayanlara 776 lira ceza verilecek.

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor. Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.