Hava Durumu

2021 Yılı Fitre Fıtır Sadakası Ne Kadar?

İslamın 5 şartından biri olan zekat vermek her müslümanın yerine getirmesi gerektiği farz ibadettir. Sahip olduğu sağlığa ve bedene karşı verilen zekat her bir kişi için her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen miktardan az olmamak kaydıyla fakir fukaraya verilir. Her insanın bedeninin fitresi olan bu ibadet yerine getirilmesinin en önemli şartı belirlenen miktarın verildiği kişinin en az 1 günlük yemek ihtiyacını karşılaması koşulu vardır. Bu koşul Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenir.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:11
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:11
https://www.kamuajans.com/
2021 Yılı Fitre Fıtır Sadakası Ne Kadar?

Her yıl ramazan ayının sonlarına doğru Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından en az belirlenen miktarda fitre varlığı yetenden yoksullara verilir. Bir günlük yeme içme ihtiyacına göre belirlenen bu ibadet yerine getirilmesi şart olan ibadetlerden biridir.

Fitrenin önemli noktalarından biri ise veren elin alan eli bilmemesidir. Dinimizde makbul olan gizli yapılan ibadettir. Yaklaşan ramazan bayramı sebebiyle bir yoksulu sevindirme bir çocuğu sevindirme fırsatı olan fitre doğru kişiler tercih edildiğinde müslüman için şart olan ibadettir.

Bayramdan hemen önce verilmiş olması fitreyi alan kişinin bayram için hazırlanmasında önemli rol olacağından bu hususa dikkat edilmelidir. En geç bayram namazı çıkışına kadar ödenmesi gereken fitre yerine getirilmediği takdirde müslüman eksik kalmış olur.

Ramazan Bayramı'na yetişen ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların kendileri ve velayetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü bulundukları bir ibadet olan Fıtır Sadakası yani Fitre'nin 2021 yılına ait miktarının Ramazan Ayı'na az bir zaman belli olması bekleniyordu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından 2021 yılı fitre miktarı açıklanmaktadır. 

2021 Yılı Ramazan Ayı 13 Nisan 2021 tarihinde Salı günü başlayacak 12 Mayıs 2020 tarihinde Çarşamba günü sona erecek. 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konuya ilişkin açıklaması:

Din İşleri Yüksek Kurulu, Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında yaptığı toplantı sonrasında aldığı kararla, 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarının 28 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından karar sonrasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Din İşleri Yüksek Kurulumuzca, 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için Fitre miktarı 28 TL olarak belirlenmiştir.

Fitre miktarının belirlenmesinde, İslam dininin temel kaynaklarında zikredilen deliller ve günümüz şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınmıştır.

Belirtilen meblağ, nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden ayni olarak da verilebilir.

Belirlenen bu miktar aynı zamanda, günlük fidye miktarıdır.

Bununla birlikte her bir mükellef (fitre veren kişi) bir günlük kendi gıda harcamasına denk düşecek meblağı ya da daha fazlasını fitre/fidye olarak da verebilir."

TAM KAPANMADA FİTRE DİJİTAL ORTAMDA ÖDENEBİLİR

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, "Fitre, bir fakirin günlük gıda bedelini ödemektir. Yani bir bakıma beden sadakası olarak da ifade edilir. Fitre, fakir, yoksul, mağdur ve muhtaç insanlara ödenir. Bunlar içerisindeki birinci derece yakınlara verilmez, bizim zaten onlara bakmamız lazım. Bizim zenginliğimiz, birikimimiz onların da birikimi sayılır. Dolayısıyla onlara zekatımızla fitremizle değil, kendi birikimimizle, mallarımızla bakacağız.

Fıtır sadakasının bayram sabahından önce de ödenmesi teşvik edilir. Yani, ramazan ilk gününden itibaren verilebilir. Ramazanın son 10 gününe girdik. Eğer vermediysek hala bir an önce vermemiz gerekir. Salgın nedeniyle mağdur olanlara fitre bedelini bir an önce ulaştırmalıyız.

Kovid-19 nedeniyle birinci derecede akrabamızı dahi göremiyoruz. Dolayısıyla muhtaç insanlara doğrudan ulaşma şansımız daha zordur. Biz, bu süreçte fakirlere telefonla ulaşabiliriz, hesap numaralarını alabiliriz. Mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden kişinin hesabına fitre bedelini gönderebiliriz. Bu tek bir tuşla mümkün. Tam kapanma sürecinde muhtaçlara bizzat ulaşma imkanlarımız kısıtlı olduğu için fitre veya zekatımızı internet bankacılığı üzerinden yani dijital ortamda kişilerin hesaplarına aktararak uzaktan ödeyebiliriz.

Her kameri yılda zekatı ödeme yükümlülüğümüz var. Zekat, malımızın belli bir oranını fakirlere vermemiz gereken bir ibadettir. Eğer bir birikime sahipsek malımızın kırkta birini yani yüzde iki buçuğunu fakirlere ulaştırmalıyız. Gerçekten mağdur olan insanları görüp gözetmek, onların ihtiyaçlarına koşabilmek için zekat yükümlülüğümüzü göz ardı etmemeliyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.