Hava Durumu

2021 Yılı Fakirlik Kağıdı (Muhtaçlık) Nereden Alınır? Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Fakirlik belgesi doldurma ve onay işlemlerini muhtarlıklar yapmaktadır. İsteyen belgeyi doldurup mahalle muhtarına onaylatılır. Muhtarlıkların en çok muhatap olduğu vermek durumunda kaldığı belgelerin ilk sıralarında fakirlik belgesi ilmuhaberi gelmektedir.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:46
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:46
https://www.kamuajans.com/
2021 Yılı Fakirlik Kağıdı (Muhtaçlık) Nereden Alınır? Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Özellikle maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar, devletin sağladığı yardımlardan yararlanmak için Muhtaçlık Kağıdı denilen Fakirlik Kağıdını almaya hak kazanır. Devletin vatandaşlara verdiği imkanlar bir hayli fazla. Özellikle maddi durumu elverişli olmayan vatandaşlar için sağlanan imkanlar, belirlenen şartlar çerçevesindedir.

Maddi durumu iyi olmayan kişilerin maddi durumunun gelir testini dahi geçemeyecek düzeyde olduğunun bilinmesi durumunda Fakirlik Kağıdı verilmektedir. Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara aşağıdaki şartların tamamını sağlamaları halinde muhtaç aylığı bağlanır.

Fakirlik belgesi almak için ikamet ettiğimiz mahalle muhtarlığına başvurmak yeterli oluyor. Uygun şartları taşıyan kişilere yoksulluk belgesi verilmesi sadece muhtarlara verilmiş görevdir.

Sadece nüfus cüzdanı ile başvuru yapılabilen Yoksulluk Belgesinde diğer işlemler muhtar tarafından yürütülmektedir. Günümüzde bir çok muhtar etrafındaki komşusunu seçmenini tanımasından dolayı farklı belge ve evrak isteme gereği duymayabilir.

Özellikle kamu sosyal yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşların durumlarını belgelemek adına muhtarlıklardan talep ettikleri fakirlik belgesi için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Fakirlik Muhtaçlık Belgesi Nedir?

TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) Kasım 2017’de açıkladığı rapora göre 4 kişiden oluşan bir ailenin açlık sınırı 1567,45 Türk Lirası olarak belirlendi. Bu miktar bir ailenin 1 ay boyunca geçimini sağlaması, hayatını idame ettirebilmesi için yapması gereken gıda masrafı anlamına geliyor. Yani bu hesabın içine ulaşım, sağlık, eğitim gibi giderler dahil değil. Ancak ülkemizde çoğu aile bu masrafların birçoğunu karşılayamıyor ve açlık sınırının altında yaşıyor. Bu durumda olan insanlara da devlet destek olmak amacıyla aylık sosyal yardımlarda bulunuyor ve başka bazı kolaylıklar sağlıyor. Bu yardımlardan yararlanmak için de fakirlik/muhtaçlık belgesi temin etmek gerekiyor.

Fakirlik Belgesi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

* 18 yaşını doldurmuş olmak
* Herhangi bir sosyal güvencenin (SSK- Bağ-Kur, Emekli Sandığı) olmaması
* Aylık gelirin belirlenen sınırın altında olması
* Bir gayrimenkul (ev, arsa) sahibi olmamak
* Araç sahibi olmamak

18 yaş şartı aranmasının sebebi, T.C yasaları tarafından 18 yaşının altında olan her bireyin çocuk sayılması ve çocukların da anne babalarının ya da bir vasinin sorumluluğu ve bakımı altında olmalarıdır. Bu koşulları sağlayan kişiler fakirlik belgesi almak için müracaatta bulunabilirler.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Gerekli koşullara uyan kişilerin fakirlik belgesi almak için başvurmaları gereken yer mahalle muhtarlığıdır. Normalde muhtarlar yukarıda belirtilenlerden başka bir belge talep etmezler. Ancak bazı büyük mahallelerin muhtarları başvuran kişinin sigortalı bir işi ya da düzgün bir geliri olmadığını teyit etmek için SGK’dan alınacak bir belge de isteyebilirler. SGK belgesi ve nüfus cüzdanı ile başvuru yapan kişi bu işlem için hiçbir ücret ödemez. Muhtarlar normalde verdikleri belgeler için ücret talep ederler ancak muhtaçlık belgesi için ücret talep etme hakları yoktur. Bilinmesi gereken diğer şey ise, aile içinde yalnızca 1 kişinin bu yardımdan yararlanma hakkı olduğudur. Ayrıca kişinin durumunda herhangi bir değişiklik olmadığı sürece yardımlar her ay düzenli olarak yatmaya devam eder.

Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Fakirlik belgesini daha iyi anlayabilmek için ne işe yaradığını genel özellikleriyle şu şekilde sıralayabiliriz:

* Maddi durumun iyi olmadığın gösterir
* Sosyal Vakıflardan yardım almayı sağlar
* Kamu kurum ve kuruluşlarda resmi belge niteliğine geçer
* Eğitim, sağlık, gıda gibi yardımların alınmasını sağlar

Fakirlik belgesi şu alanlarda kullanılabilir:

* Eğitim
* Kömür yardımı
* Gıda
* Sağlık
* Nakit para ihtiyacı
* Giyim
* Çocuk bakımı

Burada dikkat edilmesi gereken konu ise fakirlik belgesi yanında bazı kamu kurumları gelir testi belgesi de istemektedir. Gelir testi belgesi ile fakirlik belgesi aynı değildir. Gelir Testi Belgesi E-Devlet tarafından verilmektedir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.