Hava Durumu

2021 Eğitim Öğretim Yılı Ocak Temmuz Dönemi Ücretli Öğretmen Maaşları

2021 Ocak itibariyle öğretmenler toplu sözleşme zammı ile birlikte enflasyon farkını maaşlarında zam olarak gördüler. Ek ders katsayısı da bu oranlarda artış gösterdi. Okullarda ihtiyaç bulunan alanlarda kadrolu öğretmen sayısı yetersiz ise bu boşluklar ücretli öğretmen (ek ders karşılığı çalışan) ile doldurulur. Ücretli öğretmenlerin ek ders ücretleri de artış gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:03
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:03
https://www.kamuajans.com/
2021 Eğitim Öğretim Yılı Ocak Temmuz Dönemi Ücretli Öğretmen Maaşları

Milli Eğitim'e bağlı okullarda branş bazlı öğretmen ihtiyacı hasıl olması durumunda, o ders yükünü karşılayacak, derslere girecek öğretmen görevlendirmeleri dışarıdan gerçekleştirilir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gelen başvurular sonucunda ihtiacı olan okullara "Ücretli Öğretmen" adı verilen ders saati karşılığı ücretle çalışan öğretmen görevlendirmesi yapılır. Peki ücretli öğretmenlerin 2021 ücretleri ne kadar?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her sene olduğu gibi 2021 Ocak ayında da yılın zam oranlarını belli edecek verileri açıkladı. Milyonların beklediği açıklama sonrası öğretmenlerin yeni yılda 7.36 oranında zamlı maaş almaları kesinleşti. Okullarda ihtiyaca göre görevlendirilen ücretli öğretmen maaşları da bu doğrultuda artış gösterdi.

Öğretmenler 2021 yılı Ocak - Temmuz döneminde toplamda yüzde 7.33'lük zam aldılar. Okullarda ihtiyaca binaen çalıştırılan ücretli öğretmenlerin ücretlerinde de bu doğrultuda artış olmuş oldu. Memur zammı 2021 yılının Ocak ve Temmuz ayları arasında vatandaşlara ödenirken, İkinci altı aylık zam ise Temmuz'dan sonra 6 aylık enflasyon rakamları ile birlikte belli olacak.

2021 Ocak - Temmuz Yaklaşık Ücretli Öğretmen Maaşları

Ücretli öğretmenler ders başı 19,78 TL ücret alıyorlar.

Haftada 15 saat derse giren ücretli öğretmenler aylık 1.187,07 TL,

Haftada 20 saat ve aylık 80 saat dersi olan ücretli öğretmen 1.582,76 TL,

Haftada 25 saat ve aylık 100 saat dersi olan ücretli öğretmen 1.947,35 TL,

Haftada 30 saat ve aylık 120 saat dersi olan ücretli öğretmen 2.283,16 TL maaş alacaktır.

Ücretli öğretmenlerden evli evli olup eşi çalışmayan, SGK'sı olmayanlar 53,67 TL aile yardımı alıyorlar ayrıca her bir çocuk için 37,31 TL çocuk yardımı alıyorlar.

Kimler Ücretli Öğretmenlik Yapabilir?

Ücretli Öğretmenlik şartlarının en başında herhangi bir bölümden lisans mezunu olmak gerekmektedir. Fakat öğretmen açığının yoğun olması ve atama sayısının da buna oranla oldukça az olması, ön lisans mezunlarının da ücretli öğretmen olarak çalışmasına olanak sağlamıştır. Daha önce meslekte görev almış ve emekli olmuş bireyler de yine bu alanda hizmet verebilmektedir.

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bunun için size en yakın il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri hizmet vermekte olup, zaman farketmeden bu kurumlardan birine giderek başvuru formu doldurmanız gerekiyor. Son dönemde başvurular online ortamda alınıyor. Önce E-Devlet platformundan sonra da ilçe milli eğitim müdürlüğü sitesinden ilgili bağlantıdan online müracaat etmeniz lazım.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.