Hava Durumu

2021 Araç Muayene Ücretleri - 2021 Egzoz Muayene Ücreti, Egzoz Emisyon Cezası Ne Kadar?

2021 yılında araç muayene ücretleri ile egzoz muayene ücretinde artış yaşandı. Yapılan yeni ücret değerlendirilmesi sonrasında yüzde 9,11'lik bir artış otomobil, otobüs, kamyon araç muayene ücretlerinde yaşandı.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:04
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:04
https://www.kamuajans.com/
2021 Araç Muayene Ücretleri - 2021 Egzoz Muayene Ücreti, Egzoz Emisyon Cezası Ne Kadar?

Türkiye'de periyodik araç muayenesinde yetkili ve görevli tek kuruluş olan TÜVTÜRK tarafından yürütülen araç muayene ücretleri 2021'de zamlandı. Yapılan zam sonrasında 2021 araç muayene ücretleri, egzoz muayene ücretleri zamlı olarak tahsil edilmeye başlandı.

Çok sayıda araç sahibinin merak ettiği araç muayene ücreti 2021 yılında zamlandı. 1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranında tarifeler artırıldı. Araç muayene ücretleri, yeniden değerleme oranında, 9.11 oranında zamlandı. Otomobiller için araç muayene ücreti 372 TL 88 kuruşa otobüs ve kamyon muayene ücretleri ise 503 TL 86 kuruşa çıktı.

Araç sahiplerinin taşıtlarının türüne göre belirli yıl aralıklarla yaptırmak zorunda oldukları araç muayene işlemleri, egzoz muayenisi ile ilgili detayları sizler için derledik. 2021 güncel araç muayene, egzoz muayene ücretleri ile randevu alma işlemleri haberimizde...

İçten yanmalı motora sahip araçların belirli zaman dilimlerini takiben egzoz muayenesi yaptırması kanun ile zorunlu hale getirilmişti. 2021'de egzoz muayenesi yaptırmamanın cezası 2.067 TL oldu. Ezoz muayene işlemi TÜVTÜRK muayene istasyonları veya TÜVTÜRK tarafından emisyon ölçüm yetkisi verdiği yerlerde yapılabiliyor. Geçen yıl ülke genelinde 9 milyon 371 bin 637 araç egzoz emisyon ölçümüne girdi.

ARAÇ MUAYENE RANDEVUSU NASIL ALINIR?

TÜVTÜRK’ün internet adresinde yer alan Ücretsiz Randevu bölümüne tıkladığınızda karşınıza gelen ekrana Plaka No, Ruhsat Seri No ve randevu alınacak şehir bilgisi girilerek istasyonların yoğunluğuna göre dilediğiniz gün ve saatte randevu alabilirsiniz.

Önceden alınmış randevularında değişiklik yapmak veya iptal etmek isteyenler de Ücretsiz Randevu bölümünü doldurup bir sonraki adımda istedikleri güncellemeyi yapabilirler. İkinci ekranda ise karşınıza TÜVTÜRK’ten almak istediğiniz hizmet türünü seçmeniz gerekiyor. Sonraki adımda karşınıza randevu için tarih ve istasyon seçim ekranları gelecektir. İstasyonların yoğunluğuna göre istediğiniz tarih ve istasyonu seçebilirsiniz. Ardından seçmiş olduğunuz tarih ve istasyona uygun olarak randevu saatinizi seçmeniz istenecektir. Son adımda ise randevunuzun özetini üst kısımda görebilir ve iletişim bilgilerinizi girip randevuyu onaylayabilirsiniz. Ardından cep telefonunuza ve e-posta adresinize randevu bilgileri iletilecektir.

Araç muayene ücretleri yeniden değerleme oranında, yüzde 9.11 oranında zamlandı. TUVTÜRK'ün yürüttüğü araç muayene ücretlerin zamlı tarifesi 2021'de şöyle oldu!

2021 Yılı Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Yapılan zamla birlikte 2021 yılında otomobiller için araç muayene ücreti, 342 TL 20 kuruştan, 372 TL 88 kuruşa yükselirken, otobüs ve kamyon, 462 TL 56 kuruştan, 503 TL 86 kuruşa çıkarıldı. Traktör, Motosiklet ve Motorlu Bisiklet muayene ücretleri ise 189,98 TL oldu.

2021 Yılı Egzoz Muayene Ücreti Ne Kadar Oldu?

Egzoz muayenesi ücreti 87 TL olarak belirlendi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.