Hava Durumu

2. Abdülhamid'in Kurduğu Vakıf Nedir? 2. Abdülhamid Han Ne Zaman Doğdu/Öldü?

22 Kasım 2020 tarihli KPSS Ortaöğretim Genel Kültür Testi'nde II. Abdülhamid'in kurduğu vakfın adı soruldu. Adayların bazıları bu soru karşısında zorlanırken, bilgi sahibi bazı adaylar da çok zorlanmadan soruyu yanıtladı. Dilerseniz 2. Abdülhamid'in kim olduğuna, kurduğu vakfın adının ne olduğuna bir bakalım, hep beraber öğrenelim.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:05
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:05
https://www.kamuajans.com/
2. Abdülhamid'in Kurduğu Vakıf Nedir? 2. Abdülhamid Han Ne Zaman Doğdu/Öldü?

Osmanlı İmparatorluğu'nun 34. padişahı II. Abdülhamid, çöküş sürecindeki devlette mutlak hakimiyeti koruyan son padişahtır. 22 Kasım 2020 tarihinde yapılan KPSS Ortaöğretim'de 2. Abdülhamit sorusu gündeme bomba gibi düştü. Sorunun doğru cevabını bilen adaylar soruyu doğru yanıtlarken, cevabı bilmeyen adaylar sınavdan sonra 2. Abdülhamid'in kim olduğunu araştırmaya başladı.

II. Abdülhamid Kimdir?

II. Abdülhamid 21 Eylül 1842 - 10 Şubat 1918 yılları arasında yaşamıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nun 34. padişahı ve çöküş sürecindeki devlette mutlak hakimiyet sağlayan son padişah. Tahtta kaldığı yıllarda imparatorluk dağılma dönemini yaşadı; başta Balkanlar olmak üzere çeşitli bölgelerde çıkan isyanlara ve Rusya İmparatorluğu'na karşı kaybedilen 93 Harbi'ne tanıklık etti. 31 Ağustos 1876'da tahta çıktı ve 1908 Jön Türk Devrimi'nden kısa bir süre sonra 27 Nisan 1909'da tahttan indirilene kadar ülkeyi yönetti. Meşrutiyet yanlısı Genç Osmanlılar ile yaptığı anlaşma sonucunda 23 Aralık 1876'da ilk Osmanlı anayasasını ilan etti ve böylece ülkenin demokratikleşme sürecini destekleyeceği izlenimini verdi. Ancak kısa bir süre sonra meclis ile yaşadığı anlaşmazlıkları öne sürerek 1878'de meclisi kapattı. Meclisi kapattıktan sonra gücünü pekiştirerek mutlak hakimiyetini başlattı.

Osmanlı İmparatorluğu'nun modernleşmesine yönelik çabalar II. Abdülhamid tarafından devam ettirildi. Bürokraside yapılan reformların yanı sıra Rumeli Demiryolu ve Anadolu Demiryolu'nun uzatılması ile Bağdat Demiryolu ve Hicaz Demiryolu'nun inşası gibi projeler bu dönemde yapıldı. Bu demiryolları ve telgraf sistemleri Alman firmalar tarafından geliştirildi. 1898'de modern anlamda ilk yerel hukuk fakültesi açıldı, ayrıca nüfusun kayıt altına alınması ve basın üzerindeki baskının artması sağlandı. Bu dönemin reformlarında eğitime geniş yer ayrıldı: hukuk, sanat, ticaret, inşaat mühendisliği, veteriner, gümrük, tarım ve dil okulları dahil olmak üzere birçok mesleki okul kuruldu. Kendisi 1881'de İstanbul Üniversitesi'ni kapatsa da 1900'de yeniden açılmasına karar verdi, imparatorluk genelinde ilk, orta ve askeri okullardan oluşan eğitim ağını genişletti. Osmanlı İmparatorluğu'nun bu dönemlerdeki batık ekonomisi Abdülhamid'in saltanatının ilk yıllarında Düyûn-ı Umûmiye'nin kurulmasına yol açtı.

Sınavda adaylara ''1895 yıında Sultan 2. Abdülhamid Han tarafından kurulan; din, dil, ırk, sınıf ve cinsiyet farkı gözetmeksizin bakıma muhtaç, yaşlı, engelli insanlara, sokağa terk edilmiş kimsesiz yavrulara hizmet veren kurulun adı nedir?'' diye soruldu.

2. Abdülhamid Han tarafından kurulan bu kuruluşun adı Darülaceze'dir. 

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.