Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, Yardımcı Hizmetler sınıfı çalışanlarının mali ve özlük hakları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Öğretmenlik kariyer basamakları muafiyet ve sınav başvurusu nereden yapılır ? Sistem açıldı mı ? Öğretmenlik kariyer basamakları muafiyet ve sınav başvurusu nereden yapılır ? Sistem açıldı mı ?
Yardımcı Hizmetler sınıfı personelinin pandemi ve yüz yüze eğitime geçiş sürecinde en önemli katkıyı sunduğunu ve okulların güvenle açılması için kahramanca gayret sarf ettiklerini dile getiren Deniz, “okullarımızda çalışma şartlarındaki olumsuzluklara, mali ve özlük haklarındaki ciddi adaletsizliklere rağmen canla başla çalışan bu arkadaşlarımıza hak ettikleri değer verilmeli, sorunları acilen çözüme kavuşturulmalıdır” dedi.

Yardımcı Hizmetler sınıfındaki personelin çok önemli bir iş yaptığını vurgulayan Deniz, “Yardımcı hizmetli arkadaşlarımızın emekleri mutlaka görülmelidir. Bu arkadaşlarımız çok yoğun çalışıyorlar. Biz toplu sözleşme sürecinde okulun ağır yükünü çeken hizmetlilere yönelik fazla mesai uygulamasını ısrarla istemiştik, ancak bu arkadaşlarımızı sırf mesai ücreti ödememek için izin kullanmaya yönlendiren bir garabet uygulanmaktadır. İzin almaya mecbur bırakılan bu arkadaşlarımızın izne mecbur bırakıldıkları zaman diliminde okullarımız güvensiz, kirli ve eğitim öğretime hazırlıksız hale gelmektedir. Okulu bu arkadaşlarımız ayakta tutuyorlar. Bu arkadaşlarımız çok fazla mesai yaptıkları bir süreçten geçiyorlar. İzne gidecek hâlleri yok, bu nedenle, fazla çalıştıkları saatlerin ücretleri mutlaka ama mutlaka verilmelidir” dedi.

“Yardımcı Hizmetler sınıfında çalışan personel ile ilgili görev tanımlarının hala yapılmamış olması bir çok belirsizliği beraberinde getiriyor. Çalışanlar arasında huzurun bozulmasına, motivasyonun düşmesine neden oluyor” ifadelerini kullanan Deniz, “okullarımızda yardımcı hizmetler sınıfı personel ihtiyacı had safhaya ulaşmıştır. Bu ihtiyaç her eğitim öğretim yılı başında İŞKUR vasıtasıyla geçici olarak Toplum Yararına Çalışan Personel istihdamı geçiştirilmektedir. Ancak geçici personel istihdamı, okulların temizlik, güvenlik vb sorunlarının çözümünü sadece ötelemekte ve kadrolu personelin omuzlarındaki ağır yükü daha da ağırlaştırmaktadır” şeklinde konuştu.

Eğitim Bir Sen olarak ek gösterge, eğitim öğretim tazminatı, fazla mesai, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, görev tanımlarının belirsizliği gibi birçok konuda Yardımcı Hizmetler personelinin alnının terinin karşılığını alana kadar masada ve sahada mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Deniz, Yardımcı Hizmetler sınıfındaki çalışanlara da seslenerek “ sorunlarınızın çözümü hususunda sadece laf üretenlere, mış gibi yapanlara aldanmayın. Bugüne kadar elde edilmiş Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavları gibi birçok hak gibi çözümü için her ortamda ısrarcı olduğumuz diğer haklarımız da yine Eğitim Bir Sen’in adil ve kararlı duruşu ile kazanılacaktır” dedi.