Sendikal çalışmalara ve toplu sözleşme kazanımlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kamu görevlileri adına daha çok memnuniyet üretmek için gece gündüz demeden çalıştıklarını vurgulayarak, “Gerek masada gerek sahada var gücümüzle bir mücadele verdik. Masada görüşülemez denilen konuları görüştük ve olumlu yönde mutabakat sağladık. Ben bu toplu sözleşmeyi yeni kazanımlar adına diğer toplu sözleşmelerden önde görüyorum. Sözleşmeliler ve 3600 ek gösterge konusunu bir karara bağladık. Bakanlık ile yetkili konfederasyon Memur-Sen 2022’de bu konular çalışacak. Yıllarca sendikalı ile sendikasız arasında bir ayrım olsun istedik. Toplu sözleşme ikramiyesinin de sendikalılar için 400 TL’ye çıkarılmasını, bu rakamın memurun cebine girmesini sağladık. Örgütlüler adına yüzde 30 ile yüzde 40,22 arasında değişen bir oransal zamma imza attık” dedi.

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, genel kazanımların yanı sıra hizmet kollarında da 7 milyar liralık bir iyileştirmeye imza atıldığını hatırlatarak, bu alanda kamu görevlilerinin refahını artıracak bir sonucun ortaya çıktığını ifade etti.

Toplu sözleşme ile önemli bir virajı geride bıraktıklarını kaydeden Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, artık bir süredir gündemlerinde olan 4688 sayılı Kanun’un değişmesi için mücadele edeceklerini dile getirerek, “Teşkilat olarak artık buraya odaklanmamız gerek. Kanun mevcut hâliyle yetersiz, masayı kısıtlıyor. Toplu sözleşme kapsamının genişlemesi, masadaki sandalye sayısının azalması, sürenin uzaması ve hakem kurulu yapısının değişmesi gerek. Toplu sözleşmeden herkes yararlansın ancak yetkili sendikaya üye olmayanlar da bunun için dayanışma aidatı ödesin istiyoruz. Toplu sözleşme görüşmelerinde işçi sendikacılığında olmayan bir yapı memur sendikacılığında da olmamalı. Masada memur sendikası olarak dezavantajlı olan konumumuzu en az işçi sendikalarında olduğu kadar eşitlikçi ve yürütülebilir hâle getirmeliyiz. Bunun için de kanun değişikliği gerekiyor.” dedi.