‘'İnsan için önüne çıkan bütün yollar "yürünebilir" yollar ilse, o insan artık kaybolmuştur.'' İsmet ÖZEL

         

      ‘'Henry David Thoreau, ABD'nin, Meksika'ya karşı yürüttüğü savaş sırasında, 'ödediği dolar, bir adam öldürmek üzere tüfek satın almaya yaramasın' gerekçesiyle nüfus başına konan vergiyi vermediğinden bir gece hapiste yattı. Thoreau'nun özgürlükçü arkadaşı Ralph Waldo Emerson, arkadaşını görmek üzere Thoreau'nun hücresine girdiğinde aralarında aşağıdaki konuşmanın geçtiği anlatılır:
- Henry, neden buradasın?

Cevap:
-Waldo, sen neden burada değilsin?'' (1)

 

     ‘'Thoreau gibi bir adamın “Waldo Sen Neden Burada Değilsin?” demesi, tam olarak soru sayılmazdı. Zira bu sözler kendisine yöneltilen bir soru üzerine, yani cevap mahiyetinde sarf edilmişti. Emerson'un hapishanede arkadaşını görür görmez kendisine hayretle yönelttiği soru şuydu:

- “Henry, Sen Neden Buradasın?

 

    Yaşadığım ülkede herkes birbirine yan gözle bakıyor. Ben ise onların hepsine cepheden bakıyorum. Cepheden, siperden… Hangi cepheden, hangi siperden? Bunu bilmeyi göze alabilecek insanla karşılaşmadım.''(2)   

 

‘Hanım ben buradayım, sen neredesin?'

 

      2003 yılı 23 Nisan resepsiyonuna Meclis Başkanı Arınç'ın türbanlı eşi katılacak mı, katılmayacak mı tartışması olmuş, nihayetinde Münevver Arınç'ın katılmaması, Arınç ailesince uygun görülmüştü. Ancak resepsiyon sırasında Bülent Arınç o sırada birçok TV kanalının salondan canlı yayın yaptığını öğrenince, “El sallasam evden görürler mi?” sorusunu yöneltti. “Evet” karşılığını alan Arınç, eşine şöyle seslendi: “Şimdi el sallıyorum. Hanım, ben buradayım, sen neredesin?” Arınç, canlı yayında olan kameralara el sallayarak eşine seslenmiş ve kendine göre ince bir göndermeyle "hanım sen neden burada değilsin?" demişti. Olayın mahiyetinin basın tarafından kavranamaması üzerine Arınç şu açıklamayı yaptı: “İsmet Özel'in bir kitabı vardır. Waldo sen neden burada değilsin? Oradan aklıma geldi.” Arınç'ın bu ifadesi, geceye katılmayanlara bir mesaj olarak yorumlandı. Bülent Arınç sonradan izahat getirme ihtiyacı duymuş ve "waldo sen neden burada değilsin" sözüne atıf yaptığını söylemişti.

     İsmet Özel'in Bülent Arınç'a tepkisi açıkçası sert oldu. Bir gazetenin sorularını yanıtlayan Özel'in, "benim türbanlı iki kızım okula gidemiyor. İktardaki partinin mensubu Bülent Arınç'ın benim kitabımın adını kullanmaya hakkı yok" mealinde konuştuğu söylendi.

 
Sivil itaatsizlik, erk sahibi olmayanın erki elinde bulundurana karşı kullandığı silahlardan biridir. İsmet Özel belli ki Bülent Arınç'ın iktidar olmasına atıfta bulunuyor, meclis başkanının eşini bir davete giysisinden dolayı götürememekte olmasını, ona ancak televizyondan seslenebilmesini Bülent Arınç'ın da konumu ne olursa olsun kendisi kadar "sivil itaatsiz" sıfatını hak ettiğini görmüyordu.

 

    Eğer iktidarla paslaşmakla sorun çözülecek olsaydı; 2003'den 2013'e sorun çözülmüş olurdu. MEMURSEN bu süreçte ülkenin hassasiyetlerini de göz önünde bulundurarak sorunun çözümü için sayısız etkinliğe katıldı veyahut öncülük etti. MEMURSEN'i iktidara zemin hazırlamakla suçlayanlara soruyoruz siz bu meseleye hangi cepheden, hangi siperden bakıyorsunuz?

     28 Şubat döneminde Fatih Hilmioğlu'nun sonradan rektör olduğu İnönü Üniversitesinde öğrenciydim. Üniversitede yaşanan baskıları duyurabilmek için Malatya Radyo Selam'dan arkadaşım Ömer Hakan Çetin ile birlikte Kanal 7 Televizyonu ana haber spikeri olan Ahmet Hakan Coşkun'u canlı yayına bağlamış, o dönem idolümüz olan Ahmet Hakan Bey'e sesimizi ulaştırmaya çalışmıştık. Dün Ahmet Hakan Bey, Fatih Hilmioğlu'nun cezaevinde olmasından hareketle empati kurmuş: ‘'Merhamet sözcüğünün en fazla vurgulandığı bir öğretinin takipçileri olduklarını öne sürenlerin bütün bu zalimlikler karşında tüyleri bile kıpırdamıyor.'' Demiş.

Bu öğretinin takipçileri  '' Adaleti sağlamak için intikam almayı savunan merhametsiz Yunan tanrıçası Nemesis'in takipçileri değiller elbette ama 28 Şubat'ta İnönü Üniversitesi'nde öğrenci olan bendim, bizdik.

 

Ben öğrenci iken MEMURSEN sorunun tarafı, takipçisi idi… Hâlen de öyle…

-“Henry, Sen Neden Buradasın?'' sorusunu soranlara soruyorum,

- Waldo Sen Neden Burada Değilsin?

Keşke; sizde binbir umutla canlı yayına bağlandığımız Ahmet Hakan Coşkun olarak kalsaydınız… Bir, o günkü sözleriniz kelimesi kelimesine kulağımda hâlâ… Birde dünkü yazınız… Arası yok hafızamda.

‘'İnsan için önüne çıkan bütün yollar "yürünebilir" yollar ilse, o insan artık kaybolmuştur.'' İsmet ÖZEL

 

(1) İsmet ÖZEL ‘'Waldo Sen Neden Burada Değilsin?''

(2) İsmet ÖZEL ''Henry Sen Neden Buradasın 1?''

Celal DEMİRCİ / KAMUAJANS

[email protected]

https://www.facebook.com/demircicelal

http://twitter.com/celaldemirci

 

EDİTÖRÜN NOTU: Sitemizde yeralan yazı ve haberlere eleştiri sınırlarının dışında, kişilik haklarına saldırı ya da hakaret niteliği taşıyan yorum yazan kişilerin IP adresleri ve diğer bilgileri savcılığa suç duyurusunda bulunulmak üzere ilgili yazının yazarına, yazıda ismi geçen kişi ve kuruluşlara ve yetkili mercilere bildirilecektir. Bu kapsamda TCK'ya göre ortaya çıkacak hukuki sorumluluk, internete giriş yapılan bilgisayarın IP adreslerinin sahiplerine aittir. Sitemiz yazı ve haberlere yapılan yorumlar konusunda sorumluluk kabul etmemektedir.

Yukarıda açıklanan nedenlerle sitemizdeki yazı ve haberlere yorum yapılırken sözkonusu hususların dikkate alınması sitemiz takipçilerine önemle duyurulur.

Yazarımızın '' Waldo Sen Neden Burada Değilsin?'' yazısına yorum yapan er samm, neslihan ve irfan nickli yorumcuların IP adresleri ve diğer bilgileri yazarımıza ve yetkililere bildirilmiştir. Duyurulur.

 

Bu yazının tüm hakları KamuAjans.com'a aittir. "www.kamuajans.com" biçiminde bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek ve link vermek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden  ve link verilmeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©