Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) COVID-19 Türkiye Platformu çatısı altında çalışmaları süren yerli VLP aşısı konusunda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Faz-2 için çağrıda bulundu ve "En yenilikçi aşı adayımızda Faz-1 aşamasını başarıyla tamamladık. Benim de gönüllüsü olduğum VLP aşısının Faz-2 aşaması için şartları sağlayan gönüllüler arıyoruz. Aşımızın dünyaya şifa olmasını istiyoruz" dedi.

Virüs Benzeri Parçacık (VLP) Temelli Aşı Adayı Gönüllü Olabilme Kriterleri

18 yaşın üzerinde, herhangi bilinen bir sağlık sorunu veya hastalığı olmayan, genel sağlık durumu iyi olan, bilgilendirilmiş onam formunu onaylayan, KOVID-19 IgG ve IgM antikorları negatif olan, burun ve boğaz örneklerinde PCR ile SARS-CoV-2 sonucu negatif olan, HIV, Hepatit B ve C testleri negatif olan, tam kan sayımı, kan biyokimyasal parametreleri (karaciğer, böbrek fonksiyon testleri, kan şekeri) normal düzeylerde olan, gebe olmayan çalışma süresince çalışma protokolüne uyabilecek gönüllüler çalışmaya alınacaklardır. 

Çalışma kriterlerini karşılayan ve bilgilendirilmiş gönüllü oluru veren gönüllülere, çalışmaya katılacak araştırma merkezinde aşı, cilt altı yoldan, 3 hafta ara ile iki kez uygulanacaktır.

Aşı adayı birbirini takip eden iki doz olmak üzere 1. ve 21. günlerde uygulanarak test edilecektir.

VLP aşı adayının Faz-2 çalışması, Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi'nin koordinatörlüğünde, Kocaeli Üniversitesi ve İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılacak. Başvurular, 'www.onkoloji.gov.tr' ve 'covid19.tubitak.gov.tr' adreslerinden alınacak.

BAŞVURULAR