Kırklareli'nde Yıldız Dağları eteklerinde kaynak sularıyla yetiştirilen pancar, köylü kadınlarca büyük emek harcanarak sofraların lezzeti pekmez haline getiriliyor.

Pancarlar, pekmezhanelerde tahta ezme makinesinde sıkıştırılarak posasından ayrılıyor. Pancarın şırası bumba adı verilen büyük kazanlarda bir süre kaynatıldıktan sonra 50 litrelik kazanlara alınıyor. Bu kazanlarda yaklaşık 14 saat odun ateşinde kaynatılarak pekmez haline getirilen şıra, üç defa süzüldükten sonra şişelenerek Türkiye'nin çeşitli illerine gönderiliyor. Özellikle kış aylarında tercih edilen pekmez, böylece sofradaki yerini alıyor.

Pancar Pekmezi Faydaları;

Kış hastalıklarına karşı vücudun direncini artırır ve her türlü gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi vardır. Zayıflık ve halsizlikten yakınanlara şeker pancarı pekmezi önerilir. Vücudu sıcak tutar. Bilinen en güçlü demir kaynağıdır. Vücudun günlük ihtiyacı olan kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum ihtiyacını şeker pancarı pekmezi karşılar. İliklerin hareketini hızlandırır. Mide ekşimelerine iyi gelir. Hamile ve emziren anneler için içeriğindeki mineral yoğunluğu nedeniyle çok önemli bir besin kaynağıdır. Yüksek tansiyonu düşürür. Mide ve bağırsakları güçlendirir.