Yaklaşık bir yıl önce hayatımıza giren 12 (4+4+4) yıllık kesintili eğitim ile yedi aydır eğitim-öğretim sürmektedir. Bu güne kadar eğitim adına olumlu olumsuz birçok değişimi yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Bakabildiğimiz en geniş perspektiften eğitimimize dair bir değerlendirme de biz yapalım.

 

Yaklaşık bir yıl önce hayatımıza giren 12 (4+4+4) yıllık kesintili eğitim ile yedi aydır eğitim-öğretim sürmektedir. Bu güne kadar eğitim adına olumlu olumsuz birçok değişimi yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Bakabildiğimiz en geniş perspektiften eğitimimize dair bir değerlendirme de biz yapalım.
Ülkemizdeki mesleki eğitim adına çok geç kalınmış bir sistem. Yan paydaşları ile tamamlanarak ülkemizin 15 yıldan bu yana katsayı sorunu ve 8 yıllık kesintisiz eğitim ile birlikte kaybettiklerini kazanması gerekmektedir. Uygulama ve altyapı eksikliklerini içinde barındıran bu sistemin kısa sürede bu eksiklerini tamamlaması ile ülkemizi daha fazla zaman kaybettirmeden hak ettiği gelişmişlik düzeyine ulaştıracaktır. Tabi ki bugüne kadar sergilenen eleştirilerde ideolojik yaklaşımları ve art niyetli ifadeleri fazlasıyla gördük. Bilmemiz gereken ve doğru bir şekilde ortaya koymamız gereken en önemli husus mesleki eğitimin yetersizliği ve mesleki eğitimi destekleyen her türlü çalışmanın yanında yer almamız gerektiğidir. 4+4+4 eğitim sistemi ve üniversitelerdeki katsayı sorunun çözülmüş olması aslında ülkemizin sırtındaki büyük bir kamburu yok etmiştir. Velinin gözünde öğrencisi doktor, profesör olmaya adaydır. Bu nedenle öğrencileri meslek liselerine yönlendirmede sorunlar yaşanmaktaydı. Veliler meslek liseliler üniversiteye gidemiyorlar ki, diyerek öğrencilerini meslek liselerine göndermiyorlardı. Aslında mesleki eğitimde bile zorlanacak olan çocuklarımız velinin bu yaklaşımı yüzünden düz liselere gidiyor, en fazla iki yılsonunda olmayacağını anlayıp eğitimine dışarıdan devam etmeye çalışıyordu. Şimdi öğrencileri hak ettikleri mesleki eğitime yönlendirebilmekte, veliler de daha kolay ikna olmaktadır. Acilen ihtiyaçlara yönelik meslek liseleri daha da artırılarak eğitime kazandırılmalıdır.

 


Yeni eğitim sistemimizde ders saatlerinin artmış olması ve özellikle öğrencilerin istekleri doğrultusunda açılan seçmeli ders programlarının olması, iyi bir yönelmeyi ve seçebilme özgürlüğünü öğrencilerimize sunmaktadır. Öğrencilerimiz bu sistemle hem daha iyi hem de daha fazla eğitim almış olacaklar. Bu durumun da kendi içinde yapıdan ve içinde bulunulan durumdan kaynaklı eksikleri bulunmaktadır. Bu eksikliklerin en başında özellikle büyükşehir ve gelişmekte olan yörelerde derslik eksiği, öğretmen açığı gelmektedir. Yeni sistemle ortaokullarda kesinlikle ikili eğitim yapılmamalıdır. İkili eğitim ile yeri geldiğinde günde 8 saat ders yapması gereken ortaokulların sorunları bir kat daha artmaktadır. Aynen meslek liselerinde günlük 8saat dersler olduğu için ikili değil tekli eğitim yapılması gibi ortaokulların da acilen tekli eğitim kurumlarına dönüşmesi zorunludur. Maalesef bu biraz da memleketimizin makus talihi haline gelmiş düşünce altyapısı olan “Kervan yolda düzelir” mantığından kaynaklı bir eksikliğimizdir. Evet aslında baktığımız zaman kervan daima yolda düzelmektedir. Ama daha önceki kervanımız on beş yıldır bir türlü düzelememiş (düzeltilememiş) bir kervandı. Aslında bu kervanın düzelecek bir yanı da zaten yoktu. En hayırlısı bir an önce değişmesi, düzelecek şekle girmesiydi ve öylede oldu. Bu sebeple yanlıştan dönmek ne zaman olursa olsun daima kârdır. Şimdi bu yeni kervanın yine bir 10-15 yıl geçmeden düzelmesi ilk işimiz olmalıdır. Geçmişte hiçbir şeyin olmadığı ve hatta gaz yağı kuyruklarında bekleyerek büyümüş bir nesil için yapılanlar yeterli ve fazla olabilir ama bilgisayar çağında büyüyen ve yetişen yeni nesil için yapılan ve yapılabilecek hiçbir şey yeterli değildir. Bunun için uygulamada ve sistemde bulunan eksiklerin vakit geçirmeden ve mazeret sunmadan giderilmesi bu millete ve yeni neslimize olan borcumuzdur. Evet, belki de son on yılda Cumhuriyet tarihinin en fazla derslik yapımı gerçekleşmiştir, en fazla öğretmen alımı yapılmıştır. Bunlar takdire şayandır. Doğrudur ama yeterli değilse de hiçbir önemi yoktur. Halen öğretmensiz öğrencilerden, 60-70 kişilik sınıfları bulunan okullardan ve ücretli öğretmenlik garabetinden kurtulamamışsak bizler ve yetiştiremediğimiz neslimiz için istatistiklerde kalan birer sayıdır bu ifadeler.

 


Uzun lafın kısası yeni eğitim sistemimiz olması gereken ve geç kalınmış olan bir iş olmakla birlikte yapılması gereken daha nice güzel işlerin bulunduğunu ve bunları vakit geçirmeden yaptığımız takdirde ancak küresel bir güç olabileceğimizi bizlere unutturmamalıdır.
Eğitim hepimize şart.
Saygılarımla…

Yusuf UZANTI
[email protected]