KamuAjans.Com-Sosyal medya günümüzde herkesin kullandıği, vakit geçirdiği birsitem haline dönüştü. Ancak burada vakit geçirirken güvenliğimiz için dikkat etmemiz gereken hususlar konusunda uzmanlar uyarılarda bulundu.

1. Doğum tarihiniz: Adınız ve soyadınızla birlikte doğum tarihinizin de açık olması, kötü niyetli insanların banka bilgilerine ulaşmasına kolaylık sağlar.

2. Telefon numarası: Sürekli sizi rahatsız eden bir sapığınızın olmasını istemezsiniz değil mi? Ayrıca telefon numaranız yine pek çok online işlemde şifre yerine geçtiği için herkesin görmesi uygun değil.

3. Gereksiz arkadaşlar: Oxford Üniversitesi psikoloji profesör Robin Dunbar’ın teorisine göre insanların ortalama gerçek arkadaş sayısı 150. Dunbar bu teoriden yola çıkarak incelediği 4 bine yakın Facebook profilinde duygusal çalkantılar sırasında ya da çıkar ilişkisi üzerine kurulmuş arkadaşlıklar tespit etmiş. Bu sebeple arkadaş listenizi yeniden gözden geçirmeniz ve fazlalıklardan kurtulmanız öneriliyor.

4. Çocuklarınızın ya da ailedeki çocukların fotoğrafları: Oxford İnternet Enstitüsü direktörü Victoria Nash, çocukların ileride travma yaşamamaları için çocukluk fotoğraflarının onlardan izinsiz kullanılmasını doğru bulmuyor. Öte yandan sosyal medyada dolaşan kötü niyetli insanların da varlığını es geçmemek gerek…

5. Çocuklarınızın hangi okula gitttiği: İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre çocuklara yönelik cinsel istismar vakaları son bir yılda arttı ve bu saldırıların çoğu okul ve civarında gerçekleşti. Bu sebeple çocuğunuzun nerede okuduğunu paylaşmamanızda fayda var.

6. Konum bildirimi: Bu özellik yalnızca akıllı telefonlarda açık. 2015 yılında teknoloji sitesi TechCrunch’ın yaptığı bir araştırmaya göre 500 milyondan fazla Facebook kullanıcısı konum paylaşımında bulunuyor. Ancak bu, hayatınızı riske soktuğu gibi evinizin kapısını hırsızlara açmakla aynı anlama geliyor.

7. Müdürünüz / Yöneticiniz: Facebook insanların genelde stres atmak ve eğlenmek için kullandığı sosyal bir platform. İşten yakınmak da ister istemez herkesin yapabileceği bir olasılık. Siz orada işinizden şikayet ederken müdürünüzün yazdığınız her kelimeyi tek tek okumasını ister miydiniz?

8. Ev adresinizin konumu: Siz evde yokken hırsızlara konum atmakla eş değer!

9. Ne zaman ve nerede tatil yaptığınız: Finans sitesi This is Money’nin yaptığı bir araştırmaya göre tatildeyken evleri soyulan kişilerin çoğu, tatil fotoğraflarını ya da planlarını sürekli paylaşan insanlardan oluşuyor.

10. İlişki durumunuz: Yeni bir ilişkiye başladığınızı çiçeklerle, balonlarla Facebook hesabınızdan paylaşmak pek iyi bir fikir olmayabilir, zira ani bir ayrılık sonrası gelecek ilişki durumu değişikliği ve akabinde gelişen soru seli sizi psikolojik olarak daha da zor bir duruma sokabilir.

11. Kredi kartı bilgileri: Bu asla iyi bir fikir değil, asla!

12. Uçağa biniş kartı: Bu fotoğraflara Facebook’ta sıklıkla rastlıyor olmalısınız, ancak paylaşım yapanların gözden kaçırdığı bir detay var: Her biniş kartı kişiye özel oluşturuluyor ve üzerindeki bilgilerle havayolu üzerinden tüm kişisel bilgilerinize erişim sağlanabilir.