10 Ocak itibarıyla Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulacak olan Öğretmenlik Meslek Kanunu öğretmenler açısından bir çok yenilik içeriyor. Uzman öğretmenlikte bunlardan bir tanesi.

Asgari ücrete tarihi zam! Milyonların beklediği müjde geldi! Asgari ücrete tarihi zam! Milyonların beklediği müjde geldi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği Öğretmenlik Meslek Kanun'u bugün meclise sunuluyor. Meclisten sorunsuz bir şekilde geçmesi beklenen kanun öğretmenler için bir çok yeniliğide barındırıyor.

Söz konusu kanun'a göre öğretmenler 10 yılı tamamladıklarında uzman öğretmenlik sınavına girmeye hak kazanıyorlar. Söz konusu sınavı Milli Eğitim Bakanlığı'nın organize etmesi ve yapması bekleniyor.

Sınavların mağduriyet yaşanmaması adına her yıl yapılmasıda planlananlar arasında.

Milli Eğitim Bakanlığı sınav tarihleriyle ilgili henüz bir çalışma başlatmamış durumda. Sınav tarihleri belirlendikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı sınav takviminde yer alacak.

Öte yandan yüksek lisans mezunu öğretmenler tezli/tezsiz farketmeksizin sınavsız uzman öğretmen olmaya hak kazanacaklar. Yalnızca meslekte 10 yılı doldurmuş olmaları yeterli olacak. 10 yılı dolduduran öğretmenlere uzman öğretmenlikle ilgili dersler de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak verilecek.