Uzman öğretmenlik sınavı hakkında tüm detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Uzman öğretmenlik doğrultusunda var olan sorular Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarla daha da hız kazandı. 10 yıllık deneyimleri olan öğretmenlerin gerekli sınavlara girdikten sonra başarılı sonuç almalarıyla beraber başöğretmen sıfatını alabilmeleri ve maaşlarına 1000 TL gibi bir yansımanın yaşanabileceği belirtildi. Bu açıklamanın yapılmasıyla birlikte öğretmenlik bu konuya ilişkin gerekli bilgileri edinmek adına araştırma yapmaya başlayacağı da görülüyor.

Hangi Öğretmenler Muaf?

Yüksek lisans mezunu olan öğretmenlerin bu sınavdan muaf tutulacağı açıklandı. 10 yıllık uzman öğretmenlerin gerekli eğitimlerini tamamlaması ve sınavda başarılı sonuç almaları doğrultusunda başöğretmen olarak görev yapmaları söz konusu olacaktır. Yine bu öğretmenlere dair ek bir derece daha verildikten sonra maaşlarında 2000 TL gibi bir artış durumu ortaya çıkacaktır. Doktora yapan öğretmenlerin bu sınavdan muaf tutulması gibi bir durum kendini gösterecektir. Kariyerinde hızlı bir biçimde ilerleme imkanı sunan bu yeni model, aynı zamanda da lisans üstü eğitim için oldukça önemli bir teşvik olarak da ön planda bulunuyor.

Uzman öğretmenlik sınavının iptali için Danıştay'a dava açıkdı. Uzman öğretmenlik sınavının iptali için Danıştay'a dava açıkdı.

Uzman Öğretmen Nasıl Olunur?

Uzman öğretmen olmak için ilk aşamada 10 yıllık deneyim aranmaktadır. Bu süreci tamamlayan öğretmenlerin sınava girmeleri ve başarılı olmaları durumunda da başöğretmen olarak görevlerine devam etmeleri hali de ortaya çıkmaktadır. Derece alacak olan bu öğretmenlerin aynı zamanda da maaşlarında 1000 TL gibi bir artış da ortaya çıkacaktır.

Sözleşmeli Kadrolu Ayrımı Sona Erdi

Öğretmenliği kariyer mesleği olarak gören tüm çalışanların adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik gibi hak ve sorumluluklarına dair sorumlulukların ortaya çıktığı belirtildi. Bu konuda kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlere dair herhangi bir ayrımın da olmayacağı ifade ediliyor.

Aday Kaldırma Sınavı Bitti

Öğretmenlik mesleğinde adaylık kaldırma sınavının son bulduğu da belirtilen bir husus olarak görülmeye başladı. Bu hususta yeni bir programın devreye sokulacağı ve öğretmenlere gereken desteğin verileceği de ifade edildi.

Uzman Öğretmenlik Sınavı Nedir?

Uzman öğretmenlik sınavıyla alakalı olarak net bir bilgi bulunmuyor. Bu hususta yakın gelecekte gerekli bilgilendirmeler yapılacak.