Üzerlik rakım olarak yüksek yerlerde bulunan doğal bir bitkidir. Baharın ve yazın ortasında çiçekler açar. Kahverengi veya siyah renkte tohumları vardır. Üzerlik bitkisinin faydası bu tohumlarından gelir. Eski çağlarda üzerlik tohumu yakılarak tütsü olarak kullanılır ve kötü ruhları uzaklaştırdığına inanılırmış. Nazardan korunmak için kullanılan üzerlik tohumunun faydaları saymakla bitmiyor. Geçmişi Anadolu ve Balkanlara dayanan üzerlik tohumunu yakından tanıyalım.

Üzerlik bitkisi antik çağlarda yaygın olarak kullanılan, insanların hem bedensel hem de ruhsal sorunlarına şifa bulmak için başvurdukları bir bitkidir. Üzerlik bitkisi nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır, üzerlik tohumu çayı nasıl demlenir? İşte bu soruların yanıtları.

Özellikle tohumu kullanılan üzerlik bitkisi ile ilgili merakınızı giderecek bilgileri sizler için derledik. 

Koronavirüs vakaları birçok ülkeyi etkisi altına alırken, Türkmenistan bu salgında adı geçen ülkelerden değil. Devlet Başkanı Berdimuhammedov, bu konuda üzerlik bitkisinin önemine değinmişti. Bunun üzerine vatandaşlar üzerlik bitkisinin ne olduğunu, nerelerde yetiştiğini, nasıl kullanıldığını merak etmeye başladı.

Üzerlik Bitkisi Nedir?

Günümüzde dahi sıklıkla kullanılan üzerlik otu, başta solunum yolu rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Üzerlik bitkisi; tek tek beyaz çiçekli, çok dallı bir bitkidir. 35 cm kadar boyunda, çok yıllık, otsu bir step bitkisidir ve çiçekleri yeşilimsi beyaz renktedir. Meyvesi basık küre şeklinde bir kapsüldür. Tohumlarının içeriğinde ise harmalin, harmin, harmalol, peganin adlı glikozitler ve kırmızı boya maddesi bulunur.

Üzerlik bitkisi faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;

- Sinir sistemini uyarır.

- Balgam söktürür.

- Mide ve kulunç ağrılarında faydalıdır.

- Sulu egzamada şikayetleri giderir.

- Metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak, bağırsakların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Bağırsaklarda bakteri ve kurt oluşumunu engeller.

- Bahar aylarında yaşanan grip ve nezle gibi hastalıkların tedavi edilmesini sağlar. Boğaz ağrısı ve boğaz enfeksiyonunu iyileştirdiği gibi öksürüğün de geçmesine yardımcı olur.

- Solunum yolu rahatsızlığı olan kişilerin nefeslerini açar, nefes darlığı ve burun tıkanıklıklarına iyi gelir.

- Konsantrasyon güçlüğü ve dikkat dağınıklığı çekenlerin üzerlik çayı ve tütsüsünü kullanmaları tavsiye ediliyor. 

Üzerlik Bitkisi Nasıl Kullanılabilir?

Eski Mısırlıların da nazara karşı bu bitkiyi kullandıkları, tütsü yaptıkları ve Kuzey Afrika ülkelerinde bu geleneğin hala sürdüğü bilinmektedir. Mısır'daki aktarlarda üzerlik tohumu yağı afrodizyak ve kara büyüye karşı kullanılmak üzere satılır. Fas'ta da tohumlar tıbbi ve büyüsel etkinliklerde kullanılır. İran'da Zend-Avesta dininde soma adıyla geçen ve Şaman rahiplerince törenlerde kullanılan bitkinin üzerlik olduğuna ilişkin çeşitli görüşler ileri sürülmektedir. Günümüzde Anadolu'da da aynı inanış sürdürülmekte ve nazara karşı üzerlik tohumu yakılarak kullanılmaktadır.

Üzerlik tohumunun bir çok faydası ve bir çok kullanım alanı vardır. Bunlardan biri tohumunun çay olarak tüketilmesidir. Üzerlik tohumundan elde edilen çay sağlık açısından önemli bir yere sahiptir.

Üzerlik Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

2 su bardağı suyun içine 1 yemek kaşığı üzerlik tohumu ekleyin ve kaynatın. Kaynayan çayın demlenmesi için 6-7 dakika kadar bekleyin. Demledikten sonra süzüp içebilirsiniz.