Canlı ders kavramı bir süredir hayatımıza girdi. Yüz yüze eğitim yapılamadığından başta EBA olmak üzere farklı uygulamalar aracılığıyla canlı dersler yapılıyor. EBA platformunda çeşitli kısıtlamalar olduğundan sınıfların birleştirilmesi, ders saatlerinin öğretim programına göre azaltılması gibi durumlar söz konusu olduğundan okullar farklı canlı ders uygulamalarına yöneliyor.

Uzaktan eğitimde öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığının hizmete açtığı EBA (Eğitim Bilişim Ağı) üzerinden canlı dersler yapıyorlar. Öğretmenler E-Devlet, Mebbis şifreleri veya diğer yöntemlerle, öğrencilerde okul bilgileri üzerinden oluşturulan şifrelerle EBA platformuna giriş yaparak canlı derslere katılıyorlar. Peki canlı dersler EBA dışındaki platformlar üzerinden yapılabilir mi?

Canlı derslerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı EBA dışındaki platformlar üzerinden ders yapılabilir şeklinde açıklama yaptı. İşte detaylar...

Uzaktan Eğitimde Canlı Dersler EBA Dışındaki Platformlarda, Programlarla Yapılabilir Mi?

Canlı ders uygulamaları EBA dışındaki platformlar üzerinden de yapılabilecek mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 25.08.2020 tarih ve 79031618-10.06.01-E.11215393 sayılı 2020/5 nolu genelgesinin 3. maddesinde şu şekilde açıklama yapıldı.

''EBA üzerinden sunulacak altyapıyla, açık kaynaklı diğer platformlar ve özel okulların kendi oluşturdukları platformlar üzerinden tüm öğretmenler tarafından Canlı Ders uygulamaları gerçekleştirilebilecektir.''

Bu maddeye göre; Tüm öğretmenler tarafından Canlı Ders uygulamaları zümre öğretmenlerince alınacak karar ve okul idaresi ile zümre başkanları tarafından yapılacak planlama doğrultusunda EBA dışındaki diğer platformlar üzerinden de yapılabilecektir. Bu kapsamda yapılan dersler de maaş karşılığı ders ve ek ders olarak değerlendirilecektir.