Geçtiğimiz Mart ayından sonra hiçbir şey daha önce olduğu gibi olmadı. Yüz yüze eğitim sekteye uğradı. Kafeler restorantlar cıvıl cıvıl insan toplulularından uzak kaldı ve en önemlisi elekronik cihazlar ile sürdürülebilir işyerlerinde toplu çalışma düzenlerine nokta koyularak çalışanlar evlerinde çalışabilecek duruma getirilerek yeni düzen oturtuldu. Durum böyle olunca daha önce ekip ile çalışmaya kalabalık ortamlara alışkın ofis ortamına uyum sağlayan kişiler evlerinde kurdukları tam tabiriyle ev ofis sistemiyle çalışmalarını sürdürmeye başladı.

Kamuajans.com – Koronavirüs hayatımızın olağan akışında değişiklik yaparak bir çok şeyi zorunlu olmaıkça evimizden yapmamıza sebep oldu. Öyle ki koskoca şirketler binlerce çalışanını evlerinde çalışacak şekilde organize ederek ofisleri kullanıma kapattı.

Normalleşme sürecine başlamış olsada halen bir çok firma çalışanlarını ev ortamında çalıştırmaya devam ediyor. Özellikle bankacılık ve online alışveriş gibi sektörlerin firmaları çalışanlarına halen ofislerini açmış değil durum böyle olunca daha önce ofis ortamında çalışmaya alışkın kişiler için bu durum kimi zaman dezavatajlar oluşturabilmektedir. 

Home ofis çalışmaların yaşadığı avantaj ve dezavantajları araştırdık.

Evden Çalışmanın Avantajları

  • Eğer düzenli bir çalışma programı oluşturduysanız, evden çalışma verimlilik açısından oldukça avantajlıdır. Ofisteki rahatsızlık verici olduğu sesler ve çalışmanızı bölen sorular yokken konsantre olmanız çok daha kolaydır.
  • Home office çalışanlar, bir çok lüzumsuz maliyetten kurtulur. Evden çalışırken yol parası vermeniz gerekmediği gibi, ofiste şık görünmek için satın alacağınız bir çok kıyafete de gerek yoktur.
  • Freelance çalışanlar, çalışmalarını esnek bir programda düzenleyebilir. Bu sayede en verimli olduğunuz saatleri belirleyerek çalışmanın bir işkenceye dönüşmesini önleyebilirsiniz. Ancak bir otokontrol sisteminizin olması önemlidir. Aksi takdirde yetişmeyen işler sebebiyle strese girebilirsiniz.
  • Yolda vakit kaybetmezsiniz ve enerjiniz düşmez. Bu sayede işleriniz için ayıracak daha fazla zamanınız ve enerjiniz olur.

Evden Çalışmanın Dezavantajları
  • Evden çalışmanın en büyük dezavantajlarının başında, sosyal hayatın azalması gelir. Ofiste çalışma arkadaşlarınızla sohbet etmek, öğle arası yemek yemek veya iş sonra buluşmalar günün stresini atmanıza yardımcı olabilir.
  • Home office çalışmada öz disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Çalışmanız gerekli olan saatte en sevdiğiniz diziyi izlemek veya evdeki işleri halletmek isteyebilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için bir çalışma programı oluşturmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca bir mantar panoya yapılacaklar listesini, hedeflerinizi ve tamamladığınız işleri asmak motive olmanızı sağlayabilir.
  • Bir ekiple çalışıyorsanız, çalışma saatlerinizin farklı olması sebebiyle iletişim problemleri yaşayabilirsiniz. Ayrıca yaşamakta olduğunuz teknik problemlere telefon veya bilgisayar çözüm bulmakta zorlanabilirsiniz.
  • Mesleğinizle ilgili yeni gelişmeleri konuşabileceğiniz ve yeni bilgiler edinebileceğiniz meslektaşlarınızla bir arada olmamak gelişmenizi önleyebilir.
  • Çoğu zaman çalıştığınız saatlerle kendinize ayırdığınız zaman birbirine karışır. Kendinizi devamlı çalışıyor gibi hissedersiniz. Bu durum bir süre sonra motivasyonunuzu azaltabilir.