Ürün Takip Sistemi Projesi vatandaş odaklı hizmetler sunan ve yüzbinlerce kullanıcılı bir e-devlet uygulamasıdır. Ülkemizde üretilen veya ithal edilen tüm tıbbi cihazların ve kozmetik ürünlerin üretim bandından, satılıp kullanıldığı yere ve hastaya kadar takip edilebilmesi için altyapı sağlayacak bir sistemin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Proje amacı; hasta güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunmak, tıbbi cihazların ve kozmetik ürünlerin izlenebilirliğini sağlamak, denetim hizmetlerinin sağlıklı ve etkili şekilde yürütülmesini sağlayacak bir altyapı oluşturmak, tıbbi cihazların ve kozmetik ürünlerin kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek tehlikelere karşı İdare’nin hızlı önlem almasını sağlayacak bir altyapı oluşturmak, tıbbi cihazların ve kozmetik ürünlerin takibinin yapılması ile kayıt dışı ekonominin önlenmesine katkıda bulunmaktır.

ÜTS (Ürün Takip Sistemi)'nin kazanımları arasında; mevcut envanter üzerinden Türkiye’nin tıbbi cihaz haritası çıkarılarak ihtiyaçların belirlenmesi, tedarik edilmesi ve ürünlerin transfer edilmesi işlemlerinde kolaylık sağlanması, ülke genelindeki tüm tıbbi cihazlara ait kalibrasyon ve bakım/onarım işlemlerinin tek bir sistem üzerinden izlenmesi, eski ve kusurlu ürünlerin tespit edilmesi ve geri çağırılması, tıbbi cihaz ve kozmetik ürünlerin ülkeye girişleri ve hareketlerinin denetim altına alınması, ülke genelinde talep ve tüketim düzeylerinin izlenebilmesi, marka güvenliğinin teminat altına alınması, bayi ve şube ilişkileri bakımından imtiyaz ve ticari hakların korunması, niteliksiz ve sahte ürünlerin haksız rekabetinin önlenmesi sayılabilir.

Kozmetik ürün ve tıbbi cihazlar ile ilgili karşılaştığınız problemleri şikayet bildir düğmesi ile bize iletebilirsiniz. Yeni firma başvurusu, kayıtlı bir firmaya imza yetkilisi başvurusu veya sorumlu teknik eleman başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru için elektronik imzanızı kullanarak giriş yapmalısınız. Şayet bilgisayarınızda E-İmza için gerekli olan ArkSigner e-İmza Uygulaması bulunamazsa ygulamayı ArkSigner (https://uts.saglik.gov.tr/?page_id=2164) sayfasından indirebilir; yardım kılavuzuna (https://utsuygulama.saglik.gov.tr/UTS/login/ArkSignerDestek_v2.pdf) ulaşabilirsiniz.

DUYURU MESAJI

* Tekil Takip Kapsamındaki Ürünlerin İç - Dış Barkodları Üzerinden Takip Edilebilmeleri Hakkında Duyuru için tıklayınız.
* ÜTS İthalat Bildirimi Değişiklikleri Hakkında Duyuru için tıklayınız.
* ÜTS Takip ve İzleme Web Servis Değişiklikleri ile ilgili duyuru için tıklayınız.
* Test Ortamında HBYS Firmalarının Sistem Tokeni Almaları İçin İzlemesi Gereken Adımlar ile ilgili duyuru için tıklayınız.

ÜTS'de kayıtlı kullanıcınız ile sisteme giriş yapabilirsiniz. (e-Devlet Kapısı üzerinden giriş yapın.)

ÜTS'de kayıtlı ürün, firma bilgisi sorgulama yapabilirsiniz. (Mobil imzanızı kullanarak giriş yapın.)

ÜTS Portalı için : http://uts.saglik.gov.tr/

ÜTS Kullanıcı Kılavuzu için : http://uts.saglik.gov.tr/?p=1019

Sıkça Sorulan Sorular için : http://uts.saglik.gov.tr/?p=1812

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu İletişim Merkezi numarası 44 44 680.

Android'den İndirmek için buraya tıklayın

Apple Store'dan İndirmek için buraya tıklayın

ARKSİGNER E-İMZA UYGULAMASI

1) https://www.arksigner.com/indir internet adresinden Windows için Arksigner E-İmza Uygulamasını bilgisayarınıza indiriniz.
2) İndirilen .exe uzantılı dosyaya çift tıklayınız.
3) İlk kurulum yardımcı sayfasında “İleri” tuşu ile bir sonraki sayfaya geçilir.
4) Gelen sayfada kurulumu yapılacak bileşenler görüntülenir. “İleri” tuşuna basılarak ilerlenir.
5) Gelen ekranda uygulamanın kurulucağı klasör sorulur. “İleri” tuşuna basılarak ilerlenir.
6) Gelen ekranda kurulum özeti gösterilir. “Kurun” tuşuna basılarak, kurulum aşamasına geçilir.
7) Kurulum gerçekleştirildikten sonra kurulumun bittiğine dair bilgi ekranı gelecektir. Kurulumdan çıkmak için “Bitti” tuşuna basınız. Sonrasında uygulamanın kullanımına yönelik izin yetkisi istendiği takdirde, “Evet” tuşuna basarak onaylamanıza ihtiyaç duyulabilir.
8) Kurulum bittikten sonra Arksigner e-İmza Sihirbazı ekrana gelir. Bu sihirbaz ile “İleri” tuşları ile ilerlendiğinde bilgisayarınıza takılı olan akıllı kartları görüntülebileceksiniz ve e-imza atmaya hazır durumu gelindiğinizi görebileceksiniz. 
9) Arksigner E-İmza uygulaması bilgisayarınızın sağ alt tarafından “System Tray” bölümünde çalışmaya devam eder.
10) Bu bölümde uygulamaya Arksigner E-İmza uygulaması ikonuna tıklandığında aşağıdaki seçeneklerden gerekli işlemleri yapabilirsiniz.
11) Arksigner E-imza uygulamasının başarılı şekilde kurulumu sonrasında Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) üzerinden e-imza yetkisine sahip olan kullanıcılar e-imzalama işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.