Genelde toplumsal olaylarla ilgili yazmam ancak iki olayı yazmadan edemeyeceğim arkadaşlar.

Çünkü utandık be adam  Utandık !

 

        Bu kadar da olmaz dedirten cinsten bir olay vicdansızlık mı desem ? insanlık dışı bir olay mı desem ? Neyse en güzel ifadeyi siz okurlarımın yorumlarına bırakıyorum.  Utanılacak olayı sergileyen isim İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Tayfun Karali, İBB Zabıta Daire Başkanı. Belli ki daire başkanı bir kabahatini görmüş zabıta memurunun dolayısıyla öfkeli ve kızgın, kızdığı zabıta memuruna, bütün arkadaşlarının gözü önünde önce hakaret edip bağırıp, çağırıyor, hakaretler ediyor. Sonra yetmiyor bu hakaretlerin ardından da zabıta çalışanını tokatlıyor. Ekmek parasının derdinde olan zabıta memuru ise işinden olmamak için bu şiddet karşısında sadece hazır olda bekliyor. Seslenmiyor ama o da belli ki üzüntüsünü içine atmış. Sonra yürüyüp birkaç adım atarken olduğu yere yığılıp düşüyor.  İşte olay ortada! Sayın daire başkanı yaptığını sen beğendin mi ? Biz utandık be adam Utandık?

Adam diye hitap ediyorum ancak Zabıta Daire Başkanı olmuşsun ancak adamlığından şüphe ediyorum. Utandık be adam Utandık !

         Değerli İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, bu konuda gereğini yaparak açığa almış, Allah senden Razı Olsun Sayın Başkan diyoruz.

          Bir diğer olaya gelecek olursak İzmir Ödemiş’de öldürülen Okul Müdürü Ayhan KÖKMEN’İN üzüntüsünü yaşarken hala Eğitimciye Şiddete Hayır logolarını profilimize taşırken, Antalya’dan olumsuz bir haber geldi.

  Öğretmen bir öğrenciyi dövdüğü iddiasıyla aile tarafından şikayet edilmiş, o öğretmen de öğrencinin gözü önünde engelli babaya saldırıyor. Bir vatandaşın cep telefonuna yansıyan görüntülerdeki öğretmenin aileyle olan tehditkar sözleri ise dikkat çekiyor.  Ne diyor öğretmen –siz fakirsiniz mahkemeye gidemezsiniz. Başka ne diyor –hepinizi listeye yazdım. Beni de listene ekle be adam sen ne diyorsun!.. Utan be adam utan ! Biz utandık be utandık ! İnsanlığımızdan da utandık eğitimci olarak da çok utandık. Gönül istiyor ki eğitim ve eğitimcilerle ilgili hep güzel haberler olsun ama bazen maalesef bu tür vakalar da oluyor. Allah razı olsun Zaten Sayın Kaymakamımız gereğini yaparak açığa almış.

       Bu iki olayda da sorumlulara gereken yapılacaktır diye düşünüyorum, yapılmalıdır da…

 

               Halbuki ne kadar fedakar çalışan insanlar var, ne kadar güzel çalışmalar yapılıyor. Bu tür olumsuz olaylardan çok olumlu haberleri vermek istiyoruz. Güzel çalışmaları yorumlamak istiyoruz.

         Buradan bu tür olumsuz olayların bir daha tekrar etmemesini temenni ederken.

          Fedakarca çalışan insanlarımıza , fedakarca çalışan eğitimcilere en derin saygı ve muhabbetlerimi gönderiyorum.

 

                                                                Mustafa YILDIRIM

                                                                   Eğitimci Yazar