İYİ Parti İzmir Milletvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu ve CHP Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, Halk Eğitim Merkezlerinde görev yapan ücretli usta öğreticilerin kadroya geçirilmesi konusunu TBMM gündemine taşıdılar. Usta Öğreticiler, Meclis'ten çıkacak iyi haberi bekliyor.

"Bu ülkede matematik, yabancı dil öğretilemiyor' sözünü tarihin çöplüğüne gömeceğiz." "Bu ülkede matematik, yabancı dil öğretilemiyor' sözünü tarihin çöplüğüne gömeceğiz."

İYİ Parti İzmir Milletvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu, ''Günümüzde eğitim, sadece okullarla sınırlı değildir, özellikle zorunlu öğrenim yaşını tamamlamış bireyler için yüzlerce eğitim seçeneği bulacağınız sanat ve meslek edindirme kursları bulunmaktadır. Okullarda eğitimciye öğretmen denirken bu tür kurslarda usta öğretici olarak anılmaktadırlar. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı halk eğitim merkezlerinde görev yapan usta öğreticilerin hak kayıpları telafi edilmelidir. Usta öğreticilerimizin sorunları derinleşmeden, özlük haklarının verilmesi icap etmektedir. Ülkemizde, güzide eğitimcilere kadro verilerek kalıcı istihdamları sağlanmalıdır. Usta öğreticiler on aydır maaş almadan ayakta durmaya çalışıyorlar, on aydır evinize maaş girmediğini düşünürseniz durumun vahametini daha iyi idrak edebilirsiniz.'' dedi.

CHP Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, ''Pandemi sürecinden önce halk eğitim merkezleri aracılığıyla mahallelerde vatandaşlarımızı meslek sahibi yapmak amacıyla dikiş, nakış, halı, dokumacılık, kuaförlük ve el işleri gibi meslek kazandırma kursları, usta öğreticileri vasıtasıyla verilmekte ve usta öğreticilere ders karşılığı ücret ödenmekteydi fakat salgına karşı alınan tedbirler kapsamında nisan ayından itibaren kurs süreleri bitmiş olan usta öğreticilerin SGK çıkışları yapılmış, ücret ödemeleri sonlandırılmış, yani geçim kaynakları ellerinden alınmıştır. Bu sebeple iş güvencesiz ve kadrosuz olarak çalışan, ders ücretinden başka geçim kaynağı olmayan usta öğreticilerin mağduriyetlerinin derhâl giderilmesi için Bakanlığı göreve çağırıyorum.'' dedi.