Bankalar günümüzde hem çalışanların maaşlarının ödenmesinde hem de emeklilerin maaşlarını rahat ve güvenilir bir şekilde çekmesinde önemli rol alan kuruluşlardır. Para giriş çıkışlarıyla ve diğer etkinlikleriyle yaşamın olağan akışında etkin rol almaktadırlar.

Geçmişte atalarımız tüm maddi varlıklarını tabiri caizse yastık altında saklardı. Hala günümüzde deyim olarak kullanılan yastık altı cümlesinin günümüzdeki eş değeri artık banka hesapları oldu. Hayatın idame için gerekli olan para ve diğer madeni değerli materyalleri artık yastık altında değil güvendiğimiz bankaların hesaplarında veya kasalarında saklıyoruz.

Yapılan son düzenleme ile bankalarda bulunan hesaplarda herhangi bir hareketlilik yaşanmadığı takdirde hesap içerisindeki paralar TMSF'ye aktarılıyor. Bu paraların ödenebilmesi adına yılın belli dönemlerinde kimlik bilgileriyle hangi bankalarda hesabınız olduğuna dair sorgulama yapılabiliyor. Yapılan açıklamalara göre bankalarda son 10 yılda 115 milyon lira unutuldu.

HANGİ HESAPLAR TMSF'YE DEVREDİLECEK?

Yunus Gezer kimdir, neden intihar etti? Yunus Gezer kimdir, neden intihar etti?

Bankacılık Kanunu'nun 62'nci maddesi gereğince; Son 10 yılda hareket görmeyen banka hesapları TMSF'ye devredilecek yani 2010 yılından bugüne kadar hareketlenme olmayan banka hesapları tüm varlıklarıyla TMSF'ye devredilecek.

HANGİ BANKADA HESABIM VAR NASIL SORGULARIM?

Eğer geçmişte banka hesabı açıp açmadığınızı unutup sorgulamak istiyorsanız Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği sayfalarından sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca belli dönemlerde bankalar kendi web sitelerinin anasayfasında sorgulama bölümü açabiliyor.