YÖK Başkanı Özvar’ın yaptığı üniversiteler üçe ayrılacak açıklamasından sonra detaylar herkesçe merak konusu oldu. Binlerce öğrencinin kaderini belirleyen yeni sistem ve detayları haberimizde

YÖK Başkanı Özvar üniversitelerin 3'e ayrılacağını duyurdu. Yaptığı açıklamayla yeni bir hamlenin yapıldığını duyuran Özvar "Üniversite, yeteneği olan ve isteyen herkese kapısını açan bir kurum olmalı" dedi. Üniversitelerin  “dünya çapında başarı seviyesi”, “bölgesel kalkınma misyonu” ve “Türkiye’nin öncelikli alanları” olmak üzere 3 farklı kategoriye ayrılacağını açıklayan YÖK Başkanı Özvar Milliyet'ten Didem Özel Tümer'e konuştu.  

ÜNİVERSİTELER 3'E AYRILACAK!
Milliyet'ten Didem Özel Tümer'e konuşan YÖK Başkanı Özvar “Üniversite, yeteneği olan ve isteyen herkese kapısını açan bir kurum olmalı. Yükseköğretime erişimin önündeki her türlü engel kaldırıldı. Elini kolunu sallayan üniversite okusun manasına gelmiyor. Yükseköğretime erişmek isteyen tüm gençlere yeterli kontenjan ve imkanlar sağlanmalı. Giriş barajını kaldırma amacımız da buydu” dedi.

Bakan Soylu: '74 belediyede 88 terör soruşturması yürütüldü' Bakan Soylu: '74 belediyede 88 terör soruşturması yürütüldü'

208 Üniversite için birbirinden ayrı 3 kategoride farklılaşacağını dile getiren Özvar  “İlk grupta A1, A2, A3 seviyelerindeki araştırma üniversiteleri; ikinci grupta bölgesel kalkınma misyonu verdiğimiz üniversiteler, üçüncü grupta da Türkiye’nin öncelikli alanlarında (yapay zeka, gıda güvenliği, bilişim, siber güvenlik) yetkinlik sahibi üniversiteler var” diye konuştu.