Uçak bileti fiyatlarını etkileyen pek çok faktör var. Ucuz uçak bileti bulma şans ya da çok da olağanüstü bir yetenek gerektirmiyor. Gereken şey biraz bilgi ve harekete geçme. Bunun için birkaç temel kuralı akılda tutmak ve elbette uygulamak yeterli.

Aşağıdaki listede benzer bilgiye birkaç başlıkta değindiğimi görüyorsanız eğer bu konuların birbiriyle bağlantılı ve ayrıca konunun çok önemli olduğu anlamına geliyor. Esneklik ve zaman en önemli konu kısaca.

1. Seyahat tarihlerinizi esnek tutun

2. Biletinizi fiyatların en uygun olduğu zamanlarda alın

3. Uçak bileti arama motorlarını kullanın

4. Biletinizi erken alın

5. Biletinizi geç alın

6. Alternatif havalimanlarına bakın

7. Alternatif rotalar deneyin

8. Havayollarının mail listelerine kaydolun

9. Farklı havayollarından tek yön bilet bakın

10. Mil biriktiren banka kartları kullanın

Altın Değerinde Tüyolar

Bakan Nebati, Yapılandırma Kanunu'nun detaylarını açıkladı Bakan Nebati, Yapılandırma Kanunu'nun detaylarını açıkladı

1. Bilet ararken çerezleri (cookies) ve önbelleğinizi (cache) temizleyin! Ya da başka bir bilgisayardan bakın. Bir kere bir sitede bilet aradınız mı, 2. gelişinizde artık o site oraya gitmeye niyetli olduğunuzu biliyor.  Aynı tarayıcıdan birkaç kere aynı uçuşa baktınız mı, bir sonraki sefere aslında uçuş fiyatı artmasa da size daha fazla fiyat verebilir.

2. Sizin başka ülkeden arama yaptığınızı sanmalarını sağlayın. Aynı bileti farklı ülkelerden almak fiyatta farklılığa yol açabiliyor. Kendinizi farklı ülkede göstermek için VPN kullanıp, havayolunun ülke seçiminde başka ülkeyi tercih edebilir, dil ksımında da ingilizce ile ilerleyebilirsiniz. Bunun için ITA Flight Matrix ile arama yapın. Arama bilgilerinin en son hanesi Sales City, yani satış noktası. O haneyi gittiğiniz ülke yapmayı deneyin. (Başka ülkeleri de bir şey değişiyor mu diye deneyebilirsiniz).

3. Birkaç kişi uçacak olsanız bile, fiyatlara ilk tek kişilik bakın. Birçok havayolu birkaç kişilik aramalarda daha fazla fiyat çıkarıyor.

4. Bir firmadan çift yön bilet almak yerine tek yön bir firmadan, diğer yön başka bir firmadan almak daha ucuz olabiliyor.

Diğer Kaynaklar

1. UcuzGezi.info & TravelFree.info

2. Interrail Türkiye

3. Secret Flying, Fly4free ve TravelFree diye birkaç site var, buralardan henüz bilet almış değiliz ama süper fırsatlar sunuyor. Bir bakın deriz. Bazı biletler çok garip: Mesela, “Havayolları bu bileti hatalı çıktı. İptal edebilirler” gibi ibareler var. Ama bazı fiyatlar çok iyi. Klasik arama motorları gibi nereden, nereye, ne zaman gideceğinizi girmiyorsunuz. O size, size yakın coğrafyadan kalkan en iyi fırsatları sunuyor.