-Evet değerli hocam 2. dönem ücretli öğretmenlik başvuruları başladı. Başvurunuzu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yapacaksınız.

Bu soru ile depreşen duygu yüklü kalemimi elime aldım şu ücretli öğretmenlik meselesi ile ilgili de birkaç satır karalayalım diye düşündüm.

Ders ücreti karşılığında görevlendirilen bu arkadaşlarımızın görevlendirilebilme şartlarına kısaca değinecek olursak. Kamu haklarından mahrum bulunmamak, lisans veya önlisans mezunu olmak (usta öğreticiler istisna) sağlık yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir hali olmamak ve sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışmamak gibi… şartları taşıyanlar başvurularını süresi içerisinde yaptıkları takdirde ihtiyaca göre görevlendirilmektedirler. Yine KPSS sınavına girmişlerse sonuç belgesinin fotokopilerini de başvurularına eklemeleri gerekmektedir.

Öğretmen ihtiyacının karşılanamadığı veya öğretmenin izin rapor ve geçici görevlendirme gibi değişik nedenlerle ders görevlerini yerine getiremediği durumlarda eğitim ve öğretim hizmetlerinin yürütülmesi için ücretli öğretmen görevlendirilmektedir.

Her dönem başında okullar öğretmen ihtiyaçlarını İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirirler. İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri de bu ihtiyaç karşısında öğretmenlik yapmak isteyen kişilere bir sözleşme karşılığı görev verir.

Fiili olarak girdikleri dersler için ücret ödeneceği için resmi tatiller, kar tatili gibi durumlarda ücret ödenmemektedir. Haftada en fazla 30 ders saati derse girebilir. SGK primleri 15 gün üzerinden yatırılır.

Ders ücretlerine 6 ayda bir zam yapıldığından ücretli öğretmenlik maaşları da yapılan zam oranında artmaktadır.1200-1400 arası aylık alınmaktadır. Gönlümden geçen ücretli öğretmenlere ödenen ücretin kurslarda ki gibi %100 fazlasıyla ödenmesi bu da 2400-2800 arası bir ücret edecektir. Ücretli öğretmenlik daha cazip bir hale gelebilir diye düşünüyorum. Değerli arkadaşlarım eskiden okullarımızda kuşkusuz ücretli öğretmen sayısı çok daha fazlaydı. Yapılan atamalarla ücretli öğretmenlik sayısında büyük bir düşüş olmuştur. Eğitim adına okullarımız adına olumlu bir gelişmedir, çünkü öğretmen açığı sayısı azalmıştır.

Kuşkusuz en iyi yatırım eğitime yapılan yatırımdır. Çok yakında ücretli öğretmen olarak görev yapan birçok arkadaşımızı Şubat atamasıyla aramızda göreceğiz.

Çocukları eğitenler, meydana getirenlerden daha fazla onura layıktırlar. Çünkü ebeveynler onlara sadece yaşamı verdi, ama öğretmenler onlara iyi yaşama sanatını verdi. (Aristo)

Kuşkusuz öğretmenlik bir sevdadır, öğretmenlik bir aşktır. Öğretmenlik parayla pulla ölçülemez. Öğretmenlik çocukların gözlerindeki ışıltıdır.

Edebiyatı çok seven, gerçekte matematikçi, şiire gönül vermiş biriyim. Bir deli hasretle yakılan bir mısra, bazen köy çocuğunun gözlerinde bir sevinç gözyaşı, bazen de Anadolu”nun bir köyünde bir MEÇHUL ÖĞRETMEN.

En derin saygı ve muhabbetlerimle…

Mustafa YILDIRIM
Kamuajans
[email protected]