Soyadı kişisel bir durumdur ve Dünya'da aynı soyadına sahip birçok kişi yaşamaktadır. Bu soyadları içerisinde en çok kullanılanları adeta popüler bir hal almıştır. Bu soyadlarını sizler için araştırdık.

İllerin Yüz Ölçümüne Göre Sıralaması! Türkiye'nin Yüz Ölçümü En Yüksek Şehirleri Hangileri? İllerin Yüz Ölçümüne Göre Sıralaması! Türkiye'nin Yüz Ölçümü En Yüksek Şehirleri Hangileri?

İsimleri tamamlayan soyisimleri ile aynı isimdeki kişiler daha kolay birbirinden ayırt edilebilir. Soyadı Kanunu ile hayatımıza giriş yapan soyadlarından en sık karşılaşılanlar şöyle:

Soyadları - İsmi tamamlayan soyisimler kişiye özeldir. Aynı soyisim birçok kişide bulunabilir. İşte buradan yola çıkarak en çok kullanılan soyisimlerinin listesini yaptık.

Soyadı Kanunu, her Türk vatandaşına bir soyadı taşıma yükümlülüğü getiren 2525 sayılı kanundur. İsviçre'den alınarak düzenlenen kanun, 21 Haziran 1934 tarihinde kabul edilmiş, 2 Temmuz 1934 günü Resmi Gazete'de yayımlanmış ve 2 Ocak 1935′te yürürlüğe girmiştir.

Soyadı Kanunu ile İsim ve Soyisim ile kişiler bir statü kazanmıştır. Soyisimler, isim karışıklığını önlemek, isimler de soyisim karışıklığını önlemek için kullanılmaktadır.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de en fazla kullanılan soyadları belli oldu. Sıralamada ilk beşte Yılmaz, Kaya, Demir, Çelik ve Şahin soyadları yer alıyor.

Soyadı kanunu sonrasında atalarımızın seçtikleri soyadları kimliğimizin çok önemli bir parçası. Ülkemizde çok farklı soyadları olmasına rağmen birçok kişinin soy ismi de birbirisi ile aynı. Haberimizde Türkiye'de en çok kullanılan soyadlarından ilk 25'ini listeledik. Veriler NVİ'den alınmıştır.

Nüfus İstatistikleri Daire Başkanlığı tarafından yayımlanan verilere göre Türkiye'de en çok kullanılan soyisim 'Yılmaz' oldu. Bu soyismi 'Kaya' takip etti.

Türkiye’de en çok kullanılan 25 soyadı

1- Yılmaz

2- Kaya
3- Demir
4- Çelik
5- Şahin
6- Yıldız
7- Yıldırım
8- Öztürk
9- Aydın
10- Özdemir
11- Arslan
12- Doğan
13- Kılıç
14- Aslan
15- Çetin
16- Kara
17- Koç
18- Kurt
19- Özkan
20- Şimşek
21- Polat
22- Özcan
23- Korkmaz
24- Çakır
25- Erdoğan