Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Spor Salonunda düzenlenen ve şölen havasında geçen toplantıda ,“Türkiye Yüzyılı “  vizyonunu çok coşkulu bir topluluğa açıkladı. 

Toplantıya Türkiye’nin dört bir köşesinden on binler akın etti. Salonun çevresinde savunma sanayimizin yaptığı tank, uçak vb. silahlar sergilendi.  

Gençler, hanımlar, köylüler, emekliler ağırlıktaydı. Ama hepsi heyecanlı,  umutlu, disiplinli bir görüntü sergiliyorlardı. Sanki hepsi bir terzinin makasından çıkmış gibi hareket ediyorlardı. Orada bazı muhalif basın ve partiler de vardı. 

İlk olarak salon dışındakilere seslenen Erdoğan; “ Karşımda Kızıl Elma’yı görüyorum diyerek, toplantının hedefini açıkladı ve çok büyük alkış aldı. Bir de Ayasofya’nın camiye çevrilmesi büyük alkış aldı. 

Daha sonra salona geçerek, iki saat süren uzun bir konuşma yaptı. Önce 20 yıldır yaptıklarını, daha sonra da yapacaklarını anlattı. 

Tüm darbeleri görmüş, demokrasi tarihimizdeki tüm hükümetlerin icraatlarına bizzat tanık olmuş birisi olarak, Türkiye;  “son yirmi yılda çağ atlamıştır.” Diyebilirim. 

Bunu da Sayın Erdoğan yapmıştır.  

Bugünkü görüntü, yine millete hizmete devam edeceği yönündedir. Çünkü milletin teveccühü bu yöndedir.   Aydın’dan gelen beyaz sakallı bir dede coşkulu kalabalığı görünce, “bu iş bitmiştir” diyerek neticeyi ilan etti. 

Bundan 40 yıl önce Almanya’ya gittiğimde, orası şehir, bizim ülkemiz köy görünümündeydi,  İki yıl önce gittiğimde ise, şimdi bizim ülkemiz şehir, oralar köy görünümündedir. 

 Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi ve tek parti olmanın verdiği avantajla, hızlı alınan kararlar,  bu gelişmelerde başrolü oynamıştır. 

Artık Türkiye, kendi savunma silahlarını yapabilen, hatta ihraç eden bir ülkeye dönüşmüştür. 

Artık Türkiye, parası olmayan hastaları, acil servisten bile kovan, senet alıp hastayı rehin tutan konumundan, hastanın ayağına doktor gönderen konumuna gelmiştir. 

Artık Türkiye kendi otomobilini yapan bir ülkeye dönüşmüştür. Milli otomobilimiz TOGG bismillah diyerek yola çıkacak. Milletimize hayırlı olsun. Sıra uçakta… 

Artık Türkiye, yeni açılan kuyularla enerji ihtiyacının çoğunu kendi toprağından karşılayabilecektir. Bu da ülkemizin bozulan ekonomik dengesini düzeltecektir. 

Artık Türkiye, yap-işlet-devret modeliyle, alt yapı ve üst yapıda zirveye çıkmış bir ülkedir. Ayrıca pek çok ülkenin alt yapısını ve üst yapısını yapan bir ülkedir. 

Artık Türkiye ülkesinin toprağına, denizine göz dikenleri, şanlı ordumuzun gücüyle bertaraf eden bir ülkedir.35 milyon genç nüfusla istikbalini güvencede olan bir ülkedir.  

Artık Türkiye’de çoğu insanımızda akıllı telefon, bilgisayar ve otomobil vardır. 

Artık Türkiye, dünyadaki çoğu devletlerin güvenini kazanmıştır ve her konuda rol veren,   uzlaştırıcı, yol gösterici lider bir ülke haline gelmiştir. 

Artık Erdoğan, ülke liderliğinden, kurduğu Türk Devletleri Teşkilatının Liderliğine, dünyadaki tüm İslam Devletlerinin hamisi ve liderliğine atlamıştır. 

Tüm bunlar, Türk Devletlerinin tümüne yansıyacağı, 21.yüzyılın Türk Yüzyılı olacağı ve yüzyılların hayali olan Kızıl Elma’ya kavuşulacağının bir göstergesidir. 

Bu arada, Cumhuriyetimizin 99.yılını kutlarken, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk olmak üzere, tüm gazi ve şehitlerimizi rahmet ve saygı ile anıyorum. 

 

Şemsettin CERAN 

Eğitimci/Araştırmacı-YAZAR-ANKARA