Türkiye, oyunların 8. gününü okçulukta Mete Gazoz'un aldığı altın madalyayla kapattı. Mete'nin bu şampiyonluğu Türkiye'nin Tokyo 2020'de aldığı ilk altın, Türk okçuluğunun ise ilk olimpiyat madalyası oldu.

Türkiye, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın 8. gününü 1 altın madalya alarak tamamladı.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlenen 32. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda 8. gün geride kaldı. Türkiye'den 3 branşta 5 milli sporcu ile 1 takım, mücadele etti.

Okçulukta klasik yay bireysel kategoride mücadele eden Mete Gazoz, güne son 16 turundan başladı. Mete, rakiplerini tek tek geçerek altın madalyaya uzandı. Mete'nin bu şampiyonluğu Türkiye'nin Tokyo 2020'de aldığı ilk altın, Türk okçuluğunun ise ilk olimpiyat madalyası oldu.

Tokyo 2020'de B Grubu'nda mücadele eden A Milli Kadın Voleybol Takımı, 4. maçında Arjantin ile karşılaştı. Rakibini 3-0 mağlup eden ay-yıldızlılar, grubu ilk 4 arasında bitirmeyi garantileyerek tarihinde 2. kez katıldığı olimpiyatlarda ilk kez gruptan çıktı.

Sırıkla atlama elemelerinde mücadele eden Ersu Şaşma, 5.65 metrelik derecesiyle adını en iyi 12 atlet arasına yazdırdı. Bu başarısı Ersu'yu sırıkla atlamada olimpiyat finali gören ilk Türk atlet olarak tarihe geçirdi.

Atletizmde 100 metre elemelerinde 2 milli atlet piste çıktı. Emre Zafer Barnes 10.47'lik derecesi, Jak Ali Harvey ise 10.25'lik derecesiyle yarı finale kalamadı.

Yelkende finn sınıfında mücadele eden Alican Kaynar, yedinci yarışını 7. sırada tamamlarken, sekizinci yarışını ise tamamlayamadı. Milli yelkenci, genel sıralamada ise 8. sırada yer aldı.

Oyunların 9. gününde 5 branşta 12 milli sporcu mücadele edecek

Japonya'nın başkenti Tokyo'da devam eden 32. Yaz Olimpiyat Oyunları'nın 9. gününde yarın atletizm, atıcılık, boks, güreş ve yelken branşlarında milli sporcular mücadele verecek.

Atletizmde Yasmani Copello Escobar, 400 metre engellide yarı final koşacak. Çekiç atmada Tuğçe Şahutoğlu elemeleri geçmeye çalışacak. Tuğçe'nin müsabakaları TSİ 03.10'da, Escobar'ın yarışı ise TSİ 15.05'te başlayacak.

Sergen Yalçın Tazminat Alacak Mı? Sergen Yalçın Tazminat Alacak Mı?

Boksta 51 kiloda Buse Naz Çakıroğlu, çeyrek final maçında Taylandlı Jutamas Jitpong ile karşılaşacak. Buse Naz, TSİ 05.00'te başlayacak mücadeleyi kazanması durumunda yarı finale yükselerek madalyayı garantileyecek.

Atıcılıkta Özgür Varlık, 25m çabuk atış tabanca kategorisinde elemelerde yer alacak. Özgür'ün müsabakaları, TSİ 03.30'da start alacak.

Güreşte erkekler grekoromen stil son 16 tur müsabakalarında 130 kiloda Rıza Kayaalp Litvanyalı Mantas Knystautas, 60 kiloda ise Kerem Kamal, son 16 turunda Moldovalı Victor Ciobanu ile mücadele edecek. Kadınlar 76 kiloda Yasemin Adar da son 16 tur maçında Brezilyalı Aline Silva ile karşılaşacak. Millilerin karşılaşmaları TSİ 05.00'te başlayacak.

Yelkende ise 470 sınıfında Beste Kaynakçı-Okyanus Arıkan çifti ile Deniz ve Ateş Çınar kardeşler 7 ve 8. yarışlarını yapacak. Finn sınıfında ise Alican Kaynar 9 ve 10. yarışlarına çıkacak. Start, 470 sınıfında TSİ 06.05'te, finn sınıfında ise 09.05'te verilecek.

AA