Kamuajans.com – Pazartesi günü yüz yüze eğitime başlayacak olan öğrenciler haftada 2 gün, 2 grup halinde okula gidecek. Öğrencilere Türkçe, matematik, hayat bilgisi ve İngilizce dersleri yüz yüze verilecek 2 Ekim Pazartesi günü okul öncesi, 1, 2, 3, 4 ile merkezi sınavlara hazırlanan 8 ile 12. sınıf öğrencileri yüz yüze eğitime başlayacak. Haftada 2 gün, 2 grup halinde okula gidecek olan öğrencilere Türkçe, matematik, hayat bilgisi ve İngilizce dersleri yüz yüze anlatılacak.

Uzman öğretmen maaşları ne kadar olacak? Uzman öğretmen maaşları ne kadar olacak?
Bu derslere ek olarak 4'üncü sınıflar ayrıca haftada 1 saat din kültürü ve ahlak bilgisi dersini de yüz yüze görecek. Müzik, resim ve beden eğitimi gibi dersler ise uzaktan eğitimle verilmeye devam edecek. Okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında ise haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılacak. İlkokul ve 8. sınıflarda valilik kararıyla cumartesi günleri de okullarda yüz yüze eğitim faaliyetleri gerçekleştirilebilecek.

8 VE 12'LER SINAV AĞIRLIKLI


Liselere Geçiş Sınavı'na (LGS) hazırlanan 8'inci sınıf öğrencilerine ise yüz yüze eğitimde yine LGS'deki konuların ağırlıklı olduğu dersler verilecek. Fen Bilgisi, Matematik, Türkçe, sosyal bilgiler ve İngilizce dersleri yüz yüze eğitimle alınacak. 12'nci sınıflarda ise YKS'ye hazırlık için olan dersler var. Ancak bu kademede öğrencinin hangi alanı seçtiğine bağlı olarak yüz yüze alacağı eğitimler farklılık gösterebilecek. Örneğin sınava Sayısal'dan hazırlanan öğrenciler fen bilgisi, matematik ağırlıklı yüzyüze eğitim alırken, Sözel'den hazırlanan öğrenciler edebiyat ağırlıklı eğitim görecek.

UZAKTAN EĞİTİMDEN SORU VAR

Bu yılki LGS ve YKS sınavlarında öğrenciler uzaktan aldığı eğitimlerden muaf tutulmuştu. Sınavlarda 23 Mart'tan sonra EBA'da işlenen derslerden sorular çıkmamıştı. Ancak 2021'deki sınavlarda öğrenciler uzaktan eğitimde aldığı derslerden de sorumlu olacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz günlerde sınavların içeriğine ilişkin, "Sınav müfredatını Milli Eğitim Bakanlığı belirliyor. ÖSYM ile görüşüp 'Bu sene konular, içerikler bunlar' diyoruz, onlar da ona göre soru hazırlıyorlar. 8'ler, 12'ler okula da başlayacak. 'Bu sene müfredatın tümünden sorumlusunuz' dedik. Çocuklarımız genel olarak müfredatın tümünden sorumlular" demişti.

Ceyda Karaaslan

Sabah