Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın twiter hesabından bir paylaşımda bulundu. Ali Yalçın “Yazıklar Olsun Size ve Sendikacılığınıza” başlığıyla yaptığı paylaşımında: İstanbul Esenyurt Halil Fahri Orman İlkokulu’nda bir öğretmenin Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı İbrahim Ender Aktan ve beraberindekiler tarafından darp edildiğini öne sürdü. Ali Yalçın, okul koridorunun video görüntülerinden montajlandığı görülen fotoğrafları da paylaşarak vandallık olarak tanımladığı bu kabalığın, küstahlığın peşini bırakmayacaklarını ifade ederek söz konusu saldırıyı kınadı ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanını özür dilemeye çağırdı.

Türk Eğitim-Sen İstanbul 9 Nolu Şube Başkanı İbrahim Ender Aktan ise bu sabah okul önünde kalabalık bir grupla facebooktan canlı yayınla paylaştığı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. İbrahim Ender Aktan açıklamasında; okulda darp edildiği öne sürülen müdür yardımcısı ve okul müdürünün önce sınıf rehber öğretmenlerine, uyarılarının ardından da sözleşmeli öğretmenlere yasa ve yönetmeliklere aykırı bir şekilde angarya işler yaptırdıklarını iddia etti. Aktan konuşmasında, sorunu yerinde tespit etmek ve söz konusu okul yönetimine uyarıda bulunmak amacıyla okula gittiklerinde okul müdürü ve müdür yardımcısının taciz ve tahrikleriyle karşılaştıklarını, okul müdür yardımcısının beraberindeki Türk Eğitim-Sen İlçe Başkanını darp ettiğini ve bu sırada bir itiş kakış yaşandığını ifade etti. İlçe başkanının 4 gün iş göremez raporu aldığını ve şikayetçi olduklarını belirten Aktan, söz konusu okul müdür yardımcısının okuldaki öğrencileri dövdüğü için de velilerle mahkemelik olduğunu ifade etti. Aktan’ın beraberinde açıklamaya katılan veli ve öğrenciler de Aktan’ı doğrular nitelikte beyanda bulundular. Bunun üzerine Türk Eğitim-Sen İstanbul 9 Nolu Şube Başkanı İbrahim Ender Aktan kendilerine “Sendikacılığın Yüz Karası Eşkiyalar” şeklinde paylaşım yapan Eğitim-Bir-Sen 5 Nolu Şube Başkanı Yusuf Sabaz’a, sözde sendika başkanı şeklinde seslenerek, Sabaz’ı okula, öğretmenler odasına gelmeden ahkam kesmekle, öğretmen ve öğrencilerin mobbing ve şiddete uğramasına seyirci kalmakla suçladı. Aktan, konuşmasında “Eğer bu yapılanlara karşı çıkma eşkıyalıksa evet eşkıyayız.” dedi.

Konuşmasının devamında ve şiddet gören öğrenciyi konuşturduğu videonun sonunda, Ali Yalçın’ı emniyete ve milli eğitim müdürlüğüne henüz verilmemiş olan video görüntülerini paylaşmakla suçladı. Okul idaresinin video görüntülerini sendikayla paylaşmasının suç olduğunu, Ali Yalçın’ın da bu suça iştirak ettiğini vurguladı.

 İbrahim Ender Aktan açıklamasında, Ali Yalçın’a yönelik olarak:

 

“… Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı üç buçuk Ali’ye sormak istiyorum. Devletimizin yasal mercilerine herhangi bir kamera kaydı verilme gereği hissedilmemişken hangi özel izin ve çerçeve içerisinde sadece savcılık izniyle paylaşılması gereken okul kamera kayıtlarının paralel yapı olan Eğitim-Bir-Sen’e servis edilmesinin nedeninin de açıklanmasını istedi.”

İbrahim Ender Aktan: “Sayın Ali Yalçın, Hodri meydan! Seni buraya davet ediyorum. Eğer ben haksızsam namus ve şeref sözü ben sendika görevimden istifa edeceğim. Eğer sende şeref, haysiyet, adamlık sözü varsa buraya gelir, olayları yerinde görürsün...  Sen haksızsan sendika genel başkanlığından ve öğretmenlikten istifa edecek misin?” şeklinde meydan okudu.

Türk Eğitim-Sen 9 Nolu Şube Başkanı İbrahim Ender Aktan, daha önce de MHP Milletvekilinin Çatalca İlçe Milli Eğitimi ziyareti nedeniyle Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezi ile karşı karşıya gelmişti. Aktan, Eğitim-Bir-Sen’in bu ziyarete yönelik tepkisine karşılık; “Eğitim Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Serok Ramazan ve İstanbul Metropol Sorumlusu Heval Yusuf!” benzetmesinde bulunmuştu.

 Türk Eğitim-Sen 9 Nolu Şube Başkanı ile Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı ve Genel Teşkilatlanmadan Sorumlu Başkan Yardımcısının tekrar tekrar karşı karşıya gelmesini: Eğitim-Bir-Sen İstanbul 5 Nolu Şube Yönetiminin her olayı genel merkeze taşıyarak Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezi’ni sahaya çekme acemiliği/basiretsizliği ve Genel Merkez Yönetiminin de her olaya araştırmadan balıklama atlama hatası olarak görmek lazım. Okul idaresinden alındığı düşünülen video montajlı fotografların Ramazan Çakırcı ve Ali Yalçın’a servis edilmesi de bir başka hata olarak görülmeli. Şube, daha önce de “Ziya Selçuk’u görevden aldıracağız.” iddiasıyla gündeme gelmiş ve Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezini zora sokmuştu.

Türk Eğitim-Sen’in bir Şube Başkanı ile Eğitim-Bir-Sen’in Genel Başkanı ve Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı’nın tekrar tekrar karşı karşıya kalması Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezi açısından büyük bir stratejik hatadır. Ali Yalçın açsısından açık irtifa kaybıdır.