Turan Aydoğan Üniversite Öğrencilerinin Yurt Sorunuyla İlgili Kanun Teklifi Verdi

Gözden kaçırmayın

“Özel okul öğretmenleri ‘köle’ gibi çalıştırılıyor” “Özel okul öğretmenleri ‘köle’ gibi çalıştırılıyor”

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, üniversite öğrencilerinin yurt sorununun çözülmesi amacıyla Büyükşehir Kanunu’nda değişiklik yapılması için kanun teklifi verdi. Aydoğan, “Sosyal devlet ilkesi gereği KYK yurtlarının sayısının artırılması ve öğrencilerin devletin denetiminde, güvenilir ve sağlıklı şartlarda barınmaları sağlanmalıdır. Barınma ve yurt kapasitesinde yaşanan sorunları ortadan kaldırmak amacıyla büyükşehir belediyelerinin görev sorumluluğu bu bağlamda yeniden düzenlenmelidir” dedi.

Turan Aydoğan, TBMM’ye verdiği kanun teklifinde, üniversite öğrencilerinin yaşadığı yurt sorununun çözülmesi ve öğrenimlerini daha sağlıklı koşullarda sürdürmeleri için Büyükşehir Kanunu’nda değişiklik yapılmasını önerdi. Aydoğan, teklifin gerekçesinde şunları kaydetti:

“Türkiye’de özel yurt sayısı KYK yurdundan fazladır. MEB istatistiklerine göre dernek, vakıf, şahıs, kamu, ticari özel, vakıf üniversitesi, üniversite ve diğer tüzel kişiler olarak ayrı ayrı adlandırılan toplam yurt sayısı 4 bin 406’dır. Bunların toplam kapasitesi ise 442 bin 245’tir. Özel ve devlet yurtlarının ülkedeki toplam kapasitesi ise 1 milyon 138 bin 79’dur. İstanbul’da 1,2 milyon, Ankara’da ön lisans, lisans ve yüksek lisansta okuyan toplam 320 bin öğrenci mevcuttur.

Yukarıda paylaşılan veriler doğrultusunda, sosyal devlet ilkesi gereği KYK yurtlarının sayısının artırılması ve öğrencilerin devletin denetiminde, güvenilir ve sağlıklı şartlarda barınmaları sağlanmalıdır. Barınma ve yurt kapasitesinde yaşanan sorunları ortadan kaldırmak amacıyla büyükşehir belediyelerinin görev sorumluluğu bu bağlamda yeniden düzenlenmelidir. Bu kanun değişikliği teklifi ile sorunun çözümüne büyük katkı sağlanacaktır.”