Memur sendikaları ile hükumet temsilcilerinin ilk tur görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı ve bunun üzerine memur sendikaları tepki yürüyüşü gerçekleştirdi. Son zamanlarda çokta alışık olmadığımız bu tepkinin hükumet kanadında nasıl bir karşılık bulacağı merak ediliyor.

Görüşme gerçekleştiren sendika yetkililerinden aldığımız son dakika bilgilerine göre süreç devam ediyor. Anlaşmanın çok büyük oranda sağlandığı bilgisi içeriden sızdı. Maddelerin yazımının tamamlandığı, sözleşmenin de imzalanacağı ifade edildi.

Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen,  taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022'de yüzde 21 zam, 2023'te yüzde 17 zam ve her yıl % 3 olmak üzere iki yılda toplam %6 refah payı artışı talebinde bulunmuştu.

Bilindiği üzere taraflar arasında uzlaşma ve anlaşma sağlanamazsa süreç bir önceki dönemde olduğu gibi Toplu Sözleşme Hakem Heyetine kalmış olacak. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, toplu sözleşme müzakerelerinin sonucunun yarın saat 14.30'da açıklanacağını duyurdu. Açıklamayı Bakan Vedat Bilgin yapacak.

ZAM YÜZDE 19'LARA YAKLAŞTI

Toplu sözleşme görüşmelerinin gece geç saatlere kadar sürdüğü belirtildi. Edinilen bilgiye göre, ek ödeme ve diğer ödemelerle birlikte alınan zam yüzde 19'lara yaklaştı. Görüşmeler, seyyanen değil oransal zamlar üzerinden sürdü. Yüzde 95 oranında anlaşmanın sağlandığı da gelen bilgiler arasında. Görüşmede bulunan yetkililer, "Yine de son dakikaya kadar beklemek gerekir" dedi. 

3600 EK GÖSTERGE KARARI

Masada görüşülen konuların başında 3600 ek gösterge var. Gelecek yıl bu konuda çalışma yapılacak ve hayata geçirilecek. Sözleşmelilerle ilgili çalışmaların da gelecek yıl içinde tamamlanması için mutabakata varıldı. 

4C'LİLERE YAPILACAK EK ÖDEME

Öte yandan, aile yardımlarında da iyileştirme oldu. 4C'lilere yapılacak ek ödemenin 260 TL seviyesinde olacağı belirtildi. 

KamuAjans/ÖZEL