Eğitim Bir Sen' in Toplu Sözleşme'yi bir başarı gibi gösterdiği ve 2 yıllık toplu maaş artışını %36 olarak göstererek önemli bir iş yapmış hali iflas etti.

Zirvenin zirvesini gören Ocak ayı enflasyon rakamları ile memurlar ve memur emeklilerine enflasyon farkı oluşmuş oldu. Toplu Sözleşmenin 2 yıllık artışını bile ocak ayı enflasyonu ezmiş oldu.

Memur ve emeklinin maaş zammı yılın ilk ayında eridi. Ocak ayı enflasyon rakamları ile memurlar ve memur emeklilerine enflasyon farkı oluşmuş oldu.

Milyonları ilgilendiren enflasyon rakamları açıklandı. Enflasyon rakamları ile birlikte maaş zamları da yeniden gündem oldu.

SON İKİ AYDA YAKLAŞIK % 25 ENFLASYON

Aralık ayında % 13,58 artan TÜFE Ocak ayında artışını sürdürdü. Ocak ayında TÜFE % 11,01 artış kaydedildi. Son iki ayın enflasyonu toplamda %25'e yaklaştı.

REFAH PAYI OLAMADI: % 2,5'LİK ARTIŞ DA ERİDİ

Hükümetin memur zam oranını yüzde 2,5'lik artış ile yüzde 7,5'e çıkarması da enflasyon farkı oluşmasını engellemedi. Şayet %2,5'lik artış refah payı olarak verilse idi memurlar için enflasyon farkı bu ay için %3,6 yerine %6,1 olacaktı. Yüzde 2,5'lik artış enflasyon farkının erken ödenmesi şeklinde gerçekleşmiş oldu.

%2,5'lik artışın refah payı olması için çağrıda bulumuş ve kanun metninde memura fark başlangıcı için %5 rakamının kalmasını talep etmiştik. Yasama sürecinde ise ne memur sendikaları nede milletvekillerinden böyle bir önerge gelmeyince %2,5'luk artış refah payına dönüşemedi.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİ ZAMLARI

Memur ve memur emeklileri için 2022 yılı ilk altı aylık zam oranı son yapılan düzenleme ile %7,5'e yükseltilmişti. En düşük toplu sözleşme zammını alan memurlar için yılın ilk ayı olan Ocak ayından itibaren enflasyon farkı oluşmuş oldu.

MEMUR ENFLASYON FARKI: %3,6

Ocak ayı enflasyon rakamı yüzde 11,1 oldu. Memur ve memur emeklileri ise Ocak ayında toplu sözleşme zammı olarak yüzde 7,5 zam aldılar. Böylelikle enflasyon oranı memurların altı aylık zam oranını geçtiği için yüzde 3,6'lık enflasyon farkı oluşmuş oldu. Bu rakam tabiiki yılın ilk ayı olan Ocak ayına ait. Memur ve memur emeklisi için yılın ilk altı ayının toplamı geçerli olacak.

BAKAN AÇIKLADI: ENFLASYON NİSAN'DA ZİRVEYİ GÖRECEK

Bakan Nebati ise yaptığı açıklamada enflasyon Nisan'da zirveyi göreceğini ama yüzde 50'yi geçmeyeceğini belirtirken bu yıl Türk lirasının istikrara kavuşacağını söyledi. Bakan Nebati'nin açıklamaları memurların enflasyon farkının artacağı hesabını güçlendiriyor.

ENFLASYON RAKAMLARI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralıkta yüzde 36,06 olan yıllık tüketici enflasyonunun ocakta yüzde 48,69’a yükseldiğini açıkladı.

Ekonomistlerin enflasyon tahmini, Bloomberg anketinde yüzde 48, Reuters anketinde yüzde 46,68 olmuştu.

AYLIK TÜFE % 11,1 OLDU

Tüketici fiyat endeksinde ocakta aylık artış oranı yüzde 11,1 oldu.

Ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı. Aralık ayında % 13,58 artan TÜFE Ocak ayında artışını sürdürdü. Ocak ayında TÜFE % 11,01 Arttı

ÜFE'DE ARTTI

Gözden kaçırmayın

Öğrencileri kendi dershanelerine yönlendiren öğretmenlere soruşturma! Öğrencileri kendi dershanelerine yönlendiren öğretmenlere soruşturma!

Üretici fiyatları ise yüzde % 10,45 artış gösterdi.

Ekonomistlerin enflasyon beklentileri nasıldı?

İSTANBUL OCAK ENFLASYONUNU AÇIKLANDI: REKOR KIRDI

TÜİK öncesi her ayın 1. günü İstanbul için enflasyon rakamını açıklayan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Ocak ayına ilişkin (2022 yılı) perakende ve toptan fiyat endekslerini yayımladı. İTO'ya göre İstabul'da Ocak ayında fiyatlar % 13,78 arttı. İstanbul'da perakende fiyatlarda yıllık enflasyon Ocak'ta yüzde 50,91 seviyesine çıktı. Toptan fiyatlardaki arış oranı % 6,03 oldu. Böylelikle 2002 yılından bu yana en yüksek yıllık enflasyon kaydedildi.

EKONOMİSTLER NE BEKLİYOR

Reuters beklentisi: Aylık enflasyonun ise yüzde 9.80 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor, tahminler yüzde 6.9 ila yüzde 13.72 bandında yer alıyor

AA Finans beklenti anketi; Ankete göre, ekonomistlerin ocak ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 10,09 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin ocak ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 7,46, en yüksek yüzde 13,72 aralığında yer aldı.

Dünya Gazetesi yazarı Alaattin Aktaş ise Ocak ayı için enflasyon beklentisini güncelledi ve %12'lik bir enflasyon beklentisi olduğunu açıkladı. Aktaş daha önce Ocak ayı için 13,5 ile 15,5 arası bir enflasyon beklentisi olduğunu ifade etmiş Ocak ayında çok yüklü zam gören elektrik, doğalgaz ve sigaranın 2022 ağırlığının daha düşük olması nedeniyle rakamı güncellemişti.

Bloomberg anketinde ise medyan beklenti ocak ayında tüketici fiyatlarının aylık yüzde 9,4, yıllık ise yüzde 45,5 seviyesinde artması yönünde gerçekleşti. 25 kurumun katılımıyla gerçekleştirilen ankette ocak ayı enflasyonu için en düşük beklenti aylık yüzde 5,8, en yüksek beklenti yüzde 13,72 olarak kaydedildi.

EKSİ ENFLASYON BEKLENTİSİ

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, 30 Aralık 2021'de Bloomberg HT yayınında gündemdeki gelişmeleri değerlendirmişti. Aşan, "Kurun bu seviyelerde devam ettiği ortamda fiyat düzeltmelerinin etkisiyle Ocak ayında eksi enflasyon bekliyorum. Şubat'tan sonraki enflasyon önümüzdeki döneme dair enflasyon beklentisini belirleyecek dönem olacak." diye konuşmuştu.

ENFLASYON ÖNCESİ TÜİK'DE BAŞKAN DEĞİŞİMİ GERÇEKLEŞTİ

29 Ocak 2022 Cumartesi gübü Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı atama kararıyla, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı görevini yürüten Sait Erdal Dinçer'in görden alınmıştı. TÜİK Başkanlığına Erhan Çetinkaya, Başkan Yardımcılığına ise İbrahim Demir atanmıştı.