Tırnakta oluşan beyaz lekeler bazen can sıkıcı olabilir. Tırnaklarda oluşan beyaz lekeler uzmanlara göre ya vitamin eksikliğinin kaynaklı ya da hastalıkların habercisi olabilir. Nedenini merak ettğimiz tırnakta oluşan beyaz lekeler için ayrıntıları siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Zayıf Görünmek İçin Neler Giyinmeli? (Kadın, Erkek) Zayıf Görünmek İçin Neler Giyinmeli? (Kadın, Erkek)
Tırnaklardaki beyaz lekeler ne anlama geliyor? Tırnaktaki beyaz lekeler nasıl giderilir? Tırnaktaki lekeler hangi vitamin eksikliğinden kaynaklanır? merak edilen konular arasında yer alıyor. Tırnak mantarıyla da karıştırılan bu durum korkulacak bir hastalık belirtisi olmaması yanında yine de önemsenmesi gerekmektedir. Tırnaktaki lekeler için dikkat edilecek hususları sizler için derledik.

Beyaz lekelenmeler kimi zamanlarda parmaklarda da meydana gelebilir. Yalnızca tırnaklarda meydana gelmeyen bu beyaz lekelere Lökoniki adı verilmektedir. Neredeyse birçok insanın başına gelen bu sağlık probleminin en büyük bilinen nedeni tırnak yatağının zarar görmesidir. Örneğin, tırnağı bir yere vurmak tırnakta beyiz çizgilenmelere sebebiyet verebilmektedir. Bazen tırnak mantarı ile de karıştırılabiliyor. Tırnak mantarında tırnak sarımsı renk alır ve zamanla kalınlaşır. 
 
Tırnakta beyaz leke ne anlama gelir?

Tırnaklardaki beyaz noktaların çıkmasının en büyük etkeni çinko ve kalsiyum eksikliğidir.

Tırnak mantarı

Kansızlık

Kalsiyum eksikliği

Vücuttaki keratin hormonu yetersizliği

Çinko eksikliğinde, metal zehirlenmelerde, çeşitli dermatitlerde; saçkıran, böbrek yetmezliği, sedef gibi bazı hastalıklarda da beyazlıklar görülebilir, bu beyazlıklar mutlaka ayırt edilmelidir.
 
Hemen herkesin tırnağında, bir dönem bu tarz değişiklikler baş göstermiştir. Noktasal ve çizgisel opak beyazlıklar genellikle travma, sıklıkla yapılan manikür ya da pedikür, tırnak yeme veya sıkı ayakkabı giyilmesi sonrasında meydana gelir.
 
Sık oje sürülmesine bağlı da yalancı beyazlık görüntüsü oluşabilir.


 
Tırnaktaki beyaz lekeler nasıl geçer?
 
Tırnaklarınızı temiz tutun ve nemlendirin.

Tırnaklarınızda uzun süreli oje bırakmayın.

Temizlik yaparken (bulaşık, banyo, mutfak temizliği gibi) mutlaka eldiven kullanın.

C vitamini içeren portakal, greyfurt gibi meyveler tüketin. Taze sıkılmış portakal suyu için.