Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun buğün meclisten geçmesi bekleniyor. Meslekte 10 yılını doldurmuş öğretmenlerin merak ettiği bir diğer konu ise Tezsiz Yüksek Lisans mezunu Öğretmen, Uzman olabilir mi ? sorusu.

Öğretmenlik Meslek Kanunu bugün meclisten geçiyor. Bununla birlikte Öğretmenler hakkında pek çok değişiklik yapılıyor. Bu Kanun'dan öğretmenlerin bir kısmı memnun olurken bir kısmı ise rahatsızlıklarını dile getiriyor.

Öğretmenlik Meslek Kanunu'yla birlikte meslekte 10 yılını dolduran öğretmenler artık uzman öğretmen sıfatını alıyor ve buna istinaden maaşlarına 1000 TL zam yansıyor.

Uzman öğretmen olmamanın bazı şartlarıda bulunuyor. Uzman öğretmenlerin meslekte 10 yılı tamamlamanın yanı sıra, uzman öğretmenlik sınavından da başarılı sonuç almaları gerekiyor. Ancak yüksek lisans mezunu öğretmenler bu sınavdan muaf tutuluyor.

MEB genelge ile adaylık kaldırma sürecindeki durumları tek tek açıkladı MEB genelge ile adaylık kaldırma sürecindeki durumları tek tek açıkladı

Tüm bu bilgilerin ışığında akıllara gelen bir diğer soru ise " Tezsiz yüksek lisans yapan öğretmenler uzman öğretmen olabilir mi?" sorusu akıllara geliyor. Yani tezsiz yüksek lisans yapan bir öğretmen uzman öğretmenlik sınavından muaf mı sorusu.

Bu sorunun cevabı oldukça basit, uzman öğretmenlikte tezli/tesiz ayrımı yapılmayacak. Tüm 10 yılını doldurmuş yüksek lisans mezunu öğretmenler sınavsız uzman öğretmen olabilecekler.