Teşrik Tekbiri - Kelime anlamı olarak doğuya gitmek ve parlamak anlamına gelen teşrik kelimesi kurban bayramının arefe gününün sabah namazından kurban bayramının dördüncü günün ikindi namazına kadar olan 23 vakit farz namazının ardından birer defa alınan tekbirlere verilen isimdir.

Tarihi olarak Hz.İbrahim'in oğlu İsmail'i kurban etmesine dayanan teşriki tebir ibadetinin tarihçesi şu şekilde olduğu anlatılmaktadır. Hz.İbrahim'in gördüğü rüya üzerine oğlu İsmail'i Allah yolunda kurban etmeye karar vermesi ve hazırlıklara başlamasıyla Cebrail a.s gökten Hz.İbrahim'e bedel olarak bir koç getirmesine dayanmaktadır. 2021 Yılı Kurban Bayramı Arefesi 19 Temmuz 2021 tarihindedir. 2021 Yılı Kurban Bayramı 20 Temmuz - 21 Temmuz - 22 Temmuz - 22 Temmuz 2021 tarihlerindedir.

Olay Nasıl Yaşanmıştır?

İbrahim (a.s), gördüğü sahih rüya üzerine oğlunu Allah yolunda kurban etmeye karar verir. Kurban hazırlıkları sırasında Cebrail (a.s) gökten buna bedel olarak bir koç getirir. Dünya semasına ulaştığında yetişememe endişesi ile Cebrail (a.s); "Allahu ekber Allahu ekber" diyerek tekbir getirir. İbrahim (a.s) bu sesi işitince başını gökyüzüne çevirir ve onun bir koçla geldiğini görünce; "Lâ ilâhe illâllahu vallahu ekber" diye cevap verir. Bu tekbir ve tevhîd kelimelerini işiten ve kurban edilmeyi bekleyen İsmail (a.s) da; "Allahu ekber velillâhi'l-hamd" der. Böylece kıyamet gününe kadar sürecek büyük bir sünnet başlatılmış olur.

Teşrik Tekbiri Nasıl Getirilir?

Allahu ekber Allahu ekber. La ilahe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillah’il hamd.”

Manası 

COVID-19 Aşısı Orucu Bozar Mı? Aşı Olmak Orucu Bozar mı? COVID-19 Aşısı Orucu Bozar Mı? Aşı Olmak Orucu Bozar mı?

“Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur.”