Koronavirüs vaka ve vefat sayılarındaki ciddi yükseliş, camilerde kılınacak teravih namazının vatandaşların sağlığını tehlikeye atma riskinden dolayı düşünülmesi gereken konular arasında yerini aldı. 

Ramazan Ayı'na az bir zaman kala Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan Ayı hazırlıklarını son hızla yapıyor. Ramazan Ayı'nın simgesi olan teravih namazı, geçtiğimiz yıl yine Koronavirüs salgını nedeniyle camilerde değil evlerde kılınmıştı. Bu yıl yine Koronavirüs etkisini devam ettiriyor. Haliyle vatandaşlardan ''teravih namazı evde kılınsın'' diyen de var ''teravih namazı camide kılınsın'' diyen de var. Son kararı Diyanet İşleri Başkanlığı verecek.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir, teravih namazının bireysel olarak evlerde de kılınabileceğini belirterek; "Ramazan ibadetlerin yoğun yaşandığı mübarek ay. Sağlığın her şeyin başında geldiğini biliyoruz. Dinimizde bu yönüyle sağlığa önem veriyor. Nafile namaz diye bildiğimiz teravih namazını insanlar camilerde cemaat ile kılabildikleri kadar evlerinde bireysel olarak da kılabilirler. O sebeple teravih namazını evde kılmada bir mani yok. Teravih illa cemaat ile kılacağım, diyerek tedbirleri kenara bırakıp kendi sağlıklarını ve cemaat sağlığını tehlikeye atmanın da kimsenin hakkı yoktur." dedi.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ünal, "Teravih namazını nafile ibadet olarak biliriz. Sağlık ile ilgili bir salgın varsa başka hastalıklara sebebiyet vererek mikrobun yayılmasına neden olabilecekse böyle durumlarda evlerde aileyle birlikte kılınması daha uygun olacağını söyleyebilirim.Nafile ibadeti yapalım derken sağlığımızdan olmayalım. Daha ihtiyatlı olmalıyız. Pandemi sürecinde her yerin kırmızı olduğu bir dönemde bizim daha büyük felaketlere neden olabilecek durumlara dikkat etmeliyiz. Önce sağlık" dedi.