Whatsapp kanadında yaşanan son gelişmeler, kullanıcıları farklı anlık mesajlaşma programlarına yöneltti. Bu noktada telegram yazılımı kullanıcılardan daha çok rağbet görmeye başladı. Bir Rus programcı tarafından geliştirilen Telegram aynı Whatsapp gibi hem sesli, hem görüntülü hemde metin tabanlı yazışmaların yapılabileceği bir anlık mesajlaşma prgoramı. Meraklıları için Telegram nereden indirilir, nasıl kurulur, nasıl kullanılır sorularını haberleştirdik!

Kullanım koşulları ile gizlilik ilkelerinde değişikliğe giden ve Şubat ayı ile birlikte facebook ile verileri paylaşmaya başalayacak olan Whatsapp kullanıcı kaybetmeye şimdiden başladı. Yaklaşık 4 yıldır kullanımda olan Telegram, Whatsapp'tan vazgeçenlerin 1 numaralı yeni durağı oldu. Nikolai ve Pavel Durov tarafından geliştirilen anlık şifreli mesajlaşma hizmeti Telegram güvenlik anlamında şifreleme sisteminin kalitesiyle biliniyor.

Bugüne kadar, hükümetler de dahil olmak üzere üçüncü taraflara 0 bayt kullanıcı verisi açıkladığını iddia eden, yani kullanıcı verilerini yüzde yüz oranında koruduğunu ifade eden Telegram Android ve İos marketlerden (playstore, appstore) akıllı cihazlara indirilebilirken, aynı zamanda bilgisayarlara da indirilip kurulabiliyor!

Telegram'da herkese açık bir kullanıcı adı belirleyebilirsiniz. Daha sonra diğer kullanıcıların sizi bu kullanıcı adıyla bulması mümkün hale gelir. ‘Genel sonuçlar’ altındaki kişiler aramasında görünürsünüz. Sizi bulan kişilerin numaranızı bilmeseler bile size mesaj gönderebilir.

Telegram Nereden, Nasıl Yüklenir?

Android için Telegram yüklemek için tıklayın

Virüs Benzeri Parçacık (VLP) Temelli Aşı Adayı Gönüllü Olabilme Kriterleri Virüs Benzeri Parçacık (VLP) Temelli Aşı Adayı Gönüllü Olabilme Kriterleri

iPhone / iPad için Telegram için tıklayın

PC/Mac/Linux için Telegram için tıklayın

macOS için Telegram için tıklayın

Telegram’ın WhatsApp’tan farkı nedir?

Telegram, WhatsApp’ın aksine kesintisiz eşitlemeye sahip bulut tabanlı bir mesajlaşma aracıdır. Sonuç olarak, mesajlarınıza tabletler ve bilgisayarlar da dahil olmak üzere aynı anda birkaç cihazdan erişebilir ve her biri 2 GB'a kadar sınırsız sayıda fotoğraf, video ve dosya (belge, zip, mp3 vb.) paylaşabilirsiniz. Ve tüm bu verileri cihazınızda saklamak istemiyorsanız, her zaman bulutta saklayabilirsiniz.

Telegram nasıl yüklenir, Telegram nasıl kurulur, Telegram güvenli mi, Telegram WhatsApp’tan farkı, kamuajans

Telegram Ne Kadar Güvenli?

Telegram'ın kendi sitesinde verilen bilgiye göre; Telegram uygulaması, WhatsApp ve Line gibi kitlesel pazar mesajlaşma uygulamalarından daha güvenlidir. Güvenliği zayıf bağlantılarda yüksek hızlı teslimat ve güvenilirlikle uyumlu hale getirmek için zamana göre test edilmiş algoritmalar üzerine inşa edilen MTProto protokolüne (açıklamaya ve gelişmiş SSS'ye bakın) dayanıyor. İki kat güvenli şifrelemeyi destekliyoruz. Sunucu-istemci şifrelemesi bulut sohbetlerinde (özel ve grup sohbetleri) kullanılır, Gizli Sohbetler ek bir istemci-istemci şifrelemesi şifreleme katmanı kullanır. Türü ne olursa olsun tüm veriler aynı şekilde şifrelenir. Metin, medya veya dosya olabilir. Şifrelememiz 256 bit simetrik AES şifreleme, 2048 bit RSA şifreleme ve Diffie-Hellman güvenli anahtar değişimine dayanır.

Telegram Verileri Paylaşıyor Mu?

Telegram'ın kendi sitesinde verilen bilgiye göre; Telegram, uçuça şifreleme kapsamında olmayan verileri korumak için dağıtılmış bir altyapı kullanır. Bulut sohbet verileri, farklı yetki alanlarına yayılmış farklı tüzel kişiler tarafından kontrol edilen, dünya çapında birden fazla veri merkezinde depolanır. İlgili şifre çözme anahtarları parçalara ayrılmıştır ve hiçbir zaman korudukları verilerle aynı yerde tutulmaz. Sonuç olarak, bizi herhangi bir veriyi bırakmaya zorlamak için farklı yargı bölgelerinden birkaç mahkeme emri gerekir. Bu yapı sayesinde, tek bir hükümetin veya benzer düşünen ülkeler bloğunun insanların mahremiyeti ve ifade özgürlüğüne müdahale etmemesini sağlayabiliriz. Yalnızca bir konu, dünyadaki birkaç farklı hukuk sisteminin incelemesini geçecek kadar ciddi ve evrensel ise Telegram veriyi bırakmak zorunda kalabilir. Bugüne kadar, hükümetler de dahil olmak üzere üçüncü taraflara 0 bayt kullanıcı verisi açıkladık.