Birçok sebepten dolayı temel ihtiyaç haline gelen telefon, son yıllarda neredeyse tüm yaşamımızı kapladı. Bazı kişiler telefonu gerektiğinde kullanırken bazı kişiler gerekli gereksiz her durumda kullanmaktadır.

Gelinim Mutfakta 28 Aralık 2021 Salı puan durumu | 28 Aralık Gelinim Mutfakta kim birinci oldu? Gelinim Mutfakta 28 Aralık 2021 Salı puan durumu | 28 Aralık Gelinim Mutfakta kim birinci oldu?
Teknoloji geliştikçe teknolojik aletlere talep arttı. Neredeyse her bilgiyi internetten öğrenir olduk. Dolayısıyla internette harcadığımız süre de arttı ve artmaya devam ediyor. Bu da beraberinde telefon bağımlılığında artışı getirdi.

7'den 70'e herkesin ilgisini çeken ve her an yanımızdan ayırmadığımız telefonlarımız, adeta hayatımızın büyük bir alanını kaplamış durumda. Hemen hemen her ihtiyacımız için telefon gerekmektedir. Haberleşmenin en büyük yardımcısı telefonlarla fazla haşır neşir olunduğunda bağımlılığa neden oluyor.

90'lı yılların sonuna kadar sokak kültürü ve sokak oyunlarıyla büyüyen çocukların yerini günümüzde tüm gününü telefonlarda geçiren oyun, film ve benzeri aktiviteleri telefon ve diğer aktiviteler de geçiren nesle doğru gidiyoruz.

Kumda oynayan çocuk neslinden elinden telefon düşmeyen bir nesle dönüştük. Gezerken, otururken, kalkarken, yürürken, uyurken hatta lavobaya giderken bile yanımızdan ayırmadığımız telefonlar faydalı olduğu kadar zararlıdır da. Ne demiş atalarımız ''azı karar çoğu zarar.''

Günümüzün en önemli hastalığı haline gelen telefon bağımlılığı yine tedavisini kendimiz yapabileceğimiz bir hastalık olarak biliniyor. Büyük küçük herkesin sorunu hale gelen telefon bağımlılığı çözüme kavuşmadığı durumda başka hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır.

Teknolojinin ilerlemesi bizlere her ne kadar kolaylıklar sağlıyor olsa da bizlere yan etkileri de yok değil özellikle bu zamana ayak uyduramayanların gençlerde en çok sitem ettiği konu olan telefon bağımlılığı günümüz hastalıkları arasında en popüler hale geldi.

Eğer telefon bağımlılığınız var ve telefona bakmadan yapamıyorsanız bu taktikleri deneyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.
  • Günlük internet kullanım saatlerini değiştirin.
  • Haftalık internet kullanımı çizelgeleri hazırlayıp, uyulmasını sağlayın.
  • Destek grupları ya da aile terapisi gibi yöntemleri hayata geçirin.
  • Yapmayı isteyip de fırsat bulamadığı faaliyetleri bir deftere yazmasını sağlayın, internet kullanmak için yoğun istek duyduğunda yazdıklarından birini yapmasını isteyin.
  • Telefon kullanımınızı sürelendirin ve belirlediğiniz süreye riyayet edin.
  • Arkaplan uygulamalarını durdurarak size bildirim gelmesini engelleyebilirsiniz.
  • Size uyarı veren alarmlar kurun
  • Uygulama ve oyunlar için süre kısıtlaması getiren uygulamalar kurup süre dolduğunda kapanmasını sağlayın