TEKNOFEST Türkiye 1.’liği

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına yarışmaya katılan Nazilli Fen Lisesi öğrencileri Efe Karatekin ve Cemil Araz danışman öğretmenleri Cansel Akel ile birlikte hazırladıkları tamamen yerli otonom ve hareketli elektrikli şarj istasyonu ile TEKNOFEST Akıllı Ulaşım kategorisinde Türkiye 1.'si oldu

Türkiye şampiyonu olan takımın teknolojik ürününü incelediğimizde ise gelecekte bu başarılı gençlerin imza attığı ürünün tüm dünyada yaygınlaşacağı kanısındayız. Çünkü dünya'da elektrikli araçların şarjını sağlayan şarj istasyonları sabit iken öğrencilerin ürettiği sarj istasyonu ise otonom özellikle hareketli olmasından dolayı dünya'da ilk olma özelliğini taşıyor. Proje sayesinde hiçbir araç şarjı bittiği için yolda kalmayacak. 

Şarjı biten elektrikli araç sürücüsü, mobil uygulamadan konumum bilgisini sisteme girince otomobil formatındaki ve öğrenciler tarafından tasarlanan "şarj istasyonu: ECHORUN" otonom sistemi ile bu konuma geliyor ve aracın şarj edilmesi de sağlanmış oluyor.

Bu muazzam bir şey. Ülkemizde böyle gençlerimizi gördükçe çok mutlu oluyoruz. 

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğünün TEKNOFEST’te aldığı diğer ödülleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

TEKNOFEST Türkiye 2.’liği

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına TEKNOFEST’e katılan Asımın Nesli Yıldız Takımı, Görme engelli bireylerin Braille (kabartma) alfabesini kendi kendilerine öğrenmelerini sağlayan ve ülkemizde bir benzeri olmayan projesi ile Eğitim Teknolojileri kategorisinde Türkiye 2.'si oldu. Öğrencilerin tasarladıkları Çelebi özgün olmasıyla da karşımıza geliyor. Zira aynısı veya benzeri hiçbir cihaz eğitim kurumlarında kullanılmamaktadır. Ayrıca kültürel bir cihaz olarak da topluma açık hiçbir yerde bulunmamaktadır. Bu yönleriyle Çelebi görme engelli bireyler için yapılan teknolojik ürünler arasında dünyada bir ilktir. 

TEKNOFEST Türkiye 3.’lüğü

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğüne TEKNOFEST Türkiye 3.’lüğü İnsanlık Yararına Teknoloji alanında yarışan Didim Valiler Ortaokulu öğrencisi Almira Düzel'den geldi.

TEKNOFEST En İyi Sunum Ödülü

Son olarak, Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğüne en iyi sunum ödülünü Nazilli Fen Lisesi Meandros Takımı kazandırdı. Aydınlı gençler, Google Maps ile engelli bireyleri şehrin işaretlenen bölgesine yönlendiren tamamiyle milli ve yerli teknoloji ürünü olan “Bulut Tabanlı Eğitim ve Kültür Aracı “Çelebi” ile Eğitim Teknolojileri alanında TEKNOFEST’te en iyi sunum ödülünü aldı. Bu haliyle Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü yaptığı engelli dostu projeleriyle de TEKNOFEST’e damgasını vurdu diyebiliriz..