Bir eğitimci/araştırmacı-yazar olarak, sadece eğitim konusuyla ilgili değil, ülke sorunları ile ilgili her konuda, araştırma ve önerilerimi dile getirmekteyim. Bunun sonucunda, gurur verici olanı, önerilerimin değerli bulunması, dikkate alınması ve ardından milletimizin faydasına uygulamaya konulmasıdır 

25 Mart 2022 Tarihinde de kamu ajanstaki bu köşemde, çiftçiler her yıl bizzat kendileri işi gücü bırakıp günlerce, muhtar, aza, kurum dolaştıktan sonra,  beyan verme zorunluluğunun kaldırılmasını, değişikliklerin inter-net ortamında yapılmasını ve olası suiistimalleri önlemek için de, ekili alanla, nadasa bırakılanlara aynı miktarda destek sağlanmasını önermiştim. 

 Önerimi bu köşede kamuoyuna, ayrıca bizzat Tarım Bakanımız Sayın Vahit Kirişçi’ye de iletmiştim. 

Yeni Tarım Bakanımız Prof. Vahit KİRİŞÇİ Bey bu konuya acilen eğilmeniz gerekir. “Zorlaştırmayın, kolaylaştırın” düsturundan hareketle, çiftçilerin beyanları esas alınarak, tıpkı fiş toplamanın kaldırıldığı gibi, çiftçileri bu zahmetten, kırtasiyecilikten, yalan beyana itilmekten kurtarmalıdır. ”demiştim. 

Tarım Bakanlığı aldığı kararla bu yıldan başlayarak ÇKS Başvurularının E-Devletten yapılmasını kararlaştırdı. 

Ayrıca bu yıl yeni bir uygulamayla,  mazot-gübre desteklerinin nakdi yerine, ayni verilecek denmesi tarla sahibi ile icar edenler arasında karmaşaya ve sorunlara neden olacaktır. 

Türkiye’de çiftçilerin çoğu tarlalarını icar yoluyla ektirmektedirler. Çok az icar ücreti almaktadırlar. Tarla sahipleri daha çok devletin verdiği destekle ayakta kalmaktadır. 

 Desteklerin, Mart yerine altı aya öne çekilmesi doğru, ama desteğin ayni verilmesi yanlıştır. Durduk yere sorun yaratır. Zaten ekimler de yapıldığı için bu yıla bir faydası olmaz, 

Ayrıca, çiftçilerin sadece mazot, gübre dışında, yakıt, beslenme, ulaşım, kırtasiye gibi pek çok ihtiyaçları da var. Bunları da devletin verdiği tarımsal desteklerle karşılamaktadırlar. 

 Bu yüzden eskisi gibi nakdi verilmesinin daha doğru olacağını düşünmekteyim.  

Artık önce ziraat odası, ardından aza, muhtar, son olarak da İlçe Tarım Müdürlüğüne iş güç bırakılıp, birkaç gün kapı kapı dolaşarak yapılan evrak tamamlama serüveni bitti. 

Çiftçiler E-Devlet sayfasından değişiklikleri artık kendisi yapacaklar. 

 

Çiftçiler bu durumdan çok memnun kaldılar. Birkaç gün içinde yüz binlerce başvuru yaptılar. 

Sonuçta, milyonlarca çitçilerimizi büyük yükten kurtaran Sayın Tarım Bakanı Prof. Vahit Kirişçi’ye aynı zamanda bir çiftçi olarak teşekkür ediyor, önerilerimin dikkate alınmasını umuyorum.  

Şemsettin CERAN 

Eğitimci/Araştırmacı-YAZAR