Kamuajans.com – Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan ''Koronavirüs tehlikesi nedeniyle 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkma yasağının çıraklık sisteminin önemli bir kısmının devre dışı kalması demek olduğuna vurgu yaparak ''Ekonomik Sıkıntı İçerisindeki İşletmelere Çırak/Öğrenciler İçin Devlet Desteği Sağlanmalıdır'' önerisinde bulundu

Koronavirüs tehlikesi nedeniyle 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkması yasaklandı. Bu durum, çıraklık sisteminin önemli bir kısmının devre dışı kalması demektir. İşletmelerin bel kemiği olan çıraklarımızın ve işletmenin talebiyle kaymakamlıklar tarafından izin belgesi düzenlenebilmelidir.
Aksi takdirde mesleki eğitim merkezlerinin aracılığı ile iş bulunmuş ve alanında yetişmiş olan bu çocuklarımızın kaybedilmesi söz konusu olabilecektir

MEB Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü yayınladığı bir yazıyla çırak/öğrencilerin SGK primlerinin ve devlet katkı paylarının ödenmeye devam edileceğini duyurmuştur.

Bu süreçte;
-Çırak öğrencilerin işten çıkarılmaları yasaklanmalıdır. İçişleri Bakanlığı’nın çalışan çocuklar İçin çıkardığı ek genelgedeki 18-20 yaş aralığı (çırak/öğrenciler için) 16-20 yaş aralığı şeklinde revize edilmelidir.

Ekonomik sıkıntı içerisindeki işletmelere çırak/öğrenciler için devlet desteği sağlanmalıdır.

Eğer 15-18 yaş arasındaki çırak/öğrenciler için düzenleme yapılmayacaksa; dar gelirli aileler için bir gelir kapısı olan bu ücretler, sokağa çıkma yasağı sonuna kadar devlet tarafından çırak/öğrencilere ödenmelidir.