KamuAjans-Kamu kurumlarında şube müdürlerinin ücreti emsallerimize göre çok düşük, emekli olunca mağdur oluyoruz. Bu nedenle çalışmak zorundayız, ne yapmamız gerekiyor?

Gözden kaçırmayın

3600 Ek Göstergenin Kapsamı Genişliyor 3600 Ek Göstergenin Kapsamı Genişliyor
Şube müdürlüğü kamu hizmetlerinde önemli bir makamı temsil etmekte iken, maalesefözlük hakları bakımından hak ettiği yeri bulamamıştır. Nitekim kamuda mühendis,istatistikçi gibi unvanlarda görev yapanlar, şube müdürüne bağlı çalışıyor.Ancak emrinde çalışan mühendisin ek göstergesi 3600, istatistikçinin ek göstergesi 3000 iken şube müdürünün ek göstergesi 2200’dür.

Amirin kendi altında çalışan memurdan daha düşük ek göstergeye sahip olması kamuda hiyerarşiyi bozuyor. Altınızda çalışan, sizden daha fazla maaş alabiliyor.Bu durum ast üst ilişkisinin bozulmasına neden olabiliyor.

Asıl sorun emekli aylıklarında666 sayılı KHK ile şube müdürlerinin durumu daha da kötüleşti. Kararname sonrasında,genel müdür yardımcısı, şube müdürünün maaşının % 68 fazlasını, daire başkanı, şube müdürünün maaşının % 60 fazlasını, kariyer uzmanı, şube müdürünün maaşının% 42 fazlasını almaya başladı.Maaşlar açısından durum kötüleşmekle beraber, asıl sorun emekli aylıklarındayaşanmaya başladı. Şu an itibariyle ortalama 6.768 TL maaş alan bir şube müdürününeline emekli olduğunda sadece 3.182 TL emekli aylığı geçiyor. Bu nedenle görevdeyken aldığı maaşın yarısı emekli aylığı olarak bağlanan şube müdürleri emekli olmak istemiyor. Çok sayıda şube müdürü 65 yaşına kadar çalışmak zorunda kalıyor.

Şube müdürleri açısından yeni bir düzenleme şart. Yeni düzenlemeyle hem ücret adaleti sağlanabilir, hem de emekliliği gelen şube müdürleri ayrılır ve yerlerine daha genç memurlar atanır.
Kaynak : SGK Rehberi