Kamuajans.com – Sözleşmeli iken kadroya geçenlere eş özrü başvuru hakkı verdiği için büyük bir heyecan yaratan duyuru, bir kısım eğitim çalışanı bakımından ise yine hüsran yarattı.

Bakan Özer açıkladı: Meslek liselerinden yeni rekor Bakan Özer açıkladı: Meslek liselerinden yeni rekor
Yarıyıl tatili mazerete bağlı yer değiştirme duyurusu yayınlandı.
Sözleşmeli iken kadroya geçenlere eş özrü başvuru hakkı verdiği için büyük bir heyecan yaratan duyuru, bir kısım eğitim çalışanı bakımından ise yine hüsran yarattı.
Yıllardır iki ilden uzak ilçelerde görev yapan, her yer değiştirme döneminde tayin istediği halde tayini çıkmayan ve bu yüzden de aile bütünlükleri paramparça olan eğitimciler var. Bu duyuru onlara sadece başvuru hakkı vermenin dışında bir şey getirmiyor. Yani yine eş özründen tayin isteyecekler, yine eşlerinin yanına gidemeyecekler. Kısır döngü devam edecek.
Halbuki yıllardır eşlerinin yanına gidemeyen bu eğitimcilere 50 km kriteriyle ilçe emri verilmesi bu duyuruda düzenlenebilirdi. Yıllardır bas bas bağırıp bu mağduriyeti ifade ettiğimiz halde MEB kulak tıkamaya devam etmiştir.
Eğitimciler açısından diğer bir hüsran noktası da duyurunun sağlık özrü bulunan sözleşmeli öğretmenlere bu yarıyıl özür değiştirmelerinde başvuru hakkı veren bir maddenin duyuruda bulunmamasıdır.
Sağlık özrü niteliği itibarıyla önem ve aciliyet gerektiren bir özür çeşididir. Bunu yılda bir kez hak vermek şeklinde savuşturmaya çalışmak haksızlıktır ve MEB’e yakışmamaktadır.
İl içi mağdurlarının ve sağlık özrü bulunan sözleşmelilerin uğradıkları mağduriyetin giderilmesini istiyoruz. Duyurunun yayınlanmış olması işin işten geçtiği anlamına gelmemektedir. Duyuruya ek bir yazının çıkarılarak bu mağduriyetlerin giderilmesi pekala mümkündür. Bizim de MEB’den istediğimiz budur.

Mehmet Yaşar Şahindoğan
Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı