Sözleşmeli memurlara kadro gelip gelmeyeceği merak konusuyken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuya dair açıklamalarda bulundu.

Sözleşmeli memurlara kadro gelmesi son zamanlarda gündemden düşmüyor. Sözleşmeli çalışan memurlar kadro taleplerine karşılık gelecek olan açıklamayı beklerken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bilgin, çalışmalarda sona gelindiğini söyleyerek bu hafta bir toplantı planlandığını belirtti. İşte o açıklamalar…

Öğretmenler Taban Maaş Talebi Pankartını Galata Köprüsüne Astı Öğretmenler Taban Maaş Talebi Pankartını Galata Köprüsüne Astı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamaları:

 "Düzenleme ile ilgili bu hafta son bir toplantı yapacağız. Çalışmamız son şeklini alacak. Kapsamda sadece 4B'liler olacak." "Kamuda özel durumlar dışındaki tüm sözleşme türlerini tek tipe indireceğiz. Kamu görevlilerinin tüm haklarını onlara vereceğiz ve kadro tahsis edeceğiz. Bu çalışmayı tahmin ediyorum ki bu ay sonunda bitireceğiz."  

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul'un açıklamaları :

"Temel talebimiz, kamudaki sözleşmeli çalışanların kadroya alınması. Geçmişte bu konuda adımlar atıldı. 2011 ve 2013'te 4/B'li sözleşmeli personel kadroya alındı. Bu, kamu maliyesine hiçbir yük getirmediği gibi, iş barışına ve kamunun verimliliğine katkı sağladı. Bu dönemde de süreli-süresiz ayrımı yapılmaksızın bütün sözleşmeli personelin güvenceli istihdama kavuşturulmasını istiyoruz. Bununla birlikte, TEDAŞ, Türkiye Şeker Fabrikaları ve benzeri kurum ve kuruluşlara işçi statüsünde alınan ancak memurların yapması gereken işleri yapan işçilerin de (mühendis, mimar, avukat vb) memur kadrosuna geçirilmesini talep ediyoruz." şeklinde konuştu.