Kamuajans.com – Bem-bir-sen’den cumhurbaşkanı erdoğan, cumhurbaşkanı Yardımcısı oktay, tbmm başkanı şentop ve 9 siyasi parti genel Başkanına “sözleşmeli personele kadro” mektubu

4B'li Sözleşmeli Personel Ağlaya Ağlaya Emekli Ediliyor 4B'li Sözleşmeli Personel Ağlaya Ağlaya Emekli Ediliyor
Sözleşmeli personele kadro verilmesine ilişkin çalışmalar gerçekleştiren, geçtiğimiz gün 16 bakan ve 524 milletvekiline ‘sözleşmeli personele kadro’ talebini içeren mektubu ileten Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen), Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Hür Dava Partisi Genel Başkanı İshak Sağlam, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal’a da aynı mektubu iletti.

Gönderilen mektupların ardından bir açıklamada bulunan Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Levent Uslu, sözleşmeli personele acil olarak kadro verilmesi gerektiğini ifade ederek, "31 Aralık 2019’dan önce kadro verilmeli ve sözleşmeli personel ve aileleri bu krizden çıkarılıp rahat bir nefes almalıdırlar." dedi.

2011 ve 2013 yıllarında yaklaşık 300 bin sözleşmeli personele kadro verildiğini hatırlatan Genel Başkan Uslu, yaklaşık 6 yılı aşkın bir süredir sözleşmeli personelin kadro konusunda bekleyişinin sürdüğünü dile getirdi.

31 Mart seçimlerinin ardından sözleşmeli personelin mağduriyetinin arttığını dile getiren Uslu, "Altı yılı aşkın bir süredir çalışan sözleşmeli personellerin iş akitlerinin fesih edilmeye başlandığı haberleri geliyor. Bu mağduriyet göz önüne alınarak 31 Mart 2019 tarihinin milat olması ve haksız yere işini kaybeden sözleşmeli personellerin işlerine iade edilmesi gerekmektedir. Sözleşmeli personelin kadroya alınması bütçeye hiçbir ek yük getirmediği gibi, yüzde 25 oranında tasarrufta sağlamaktadır. Sözleşmeli personel istihdamı bir an önce son bulmalıdır. 31 Mart seçimlerinden sonra yaşanan kriz ve kıyım emekçiye tekrar yaşatılmamalıdır. Kamu ve yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personele kadro verilerek bu istihdam şekli rafa kaldırılmalıdır. Geleceği belli olmayan istihdam şekilleri kişiyi, çocuklarını ve ailelerini huzursuz ederek büyük travmalara neden olmaktadır." ifadelerini kullandı.

Sözleşmeli personele kadro talebine ilişkin çözüm mercilerine sorunları ilettiğini ve geride bıraktığımız 5.Dönem Toplu Sözleşme sürecinde bu sorunu dile getirdiklerini ifade eden Uslu, "2018 Ekim ayından itibaren bu krizi çözmek için Bem-Bir-Sen olarak tüm muhatapları ile görüştük. Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin talebimizi içeren mektubu yetkililere ulaştırdık. 16 Bakanımıza ve 524 Milletvekilimize sözleşmeli personele kadro talebimizi içeren mektubumuzu geçtiğimiz gün ilettik. Bugün de bu sorunun çözülmesi adına aynı talebi içeren mektubumuzu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay, TBMM Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop ve 9 siyasi partinin genel başkanlarına ilettik.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay, TBMM Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop ve 9 Siyasi Parti Genel Başkanına iletilen mektubun içeriği ekte sunulmuştur.