Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Sözleşmeli öğretmenlere eş durumundan dolayı tayin hakkı vermemek anayasa ihlalidir.Eğitimin ve eğitimcilerin sorunlarını anlattı.

Uzman öğretmenlik sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Uzman öğretmenlik sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, kadrolu öğretmen dışındaki istihdam türlerine karşı çıktıklarını söyledi. Sözleşmeli öğretmenliğe yönelik eleştirilerini dile getiren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “2011 yılında kaldırılan sözleşmeli öğretmenlik, aynı Hükümet tarafından 2016 yılında geri getirildi. Üstelik bu kez sözleşmeli öğretmenlikte hem mülakatla atama hem de çakılı istihdam var. Sözleşmeli öğretmenler 4 yıl sözleşmeli, 2 yıl kadrolu olmak üzere 6 yıl çakılı çalışıyorlar.

Türk Eğitim-Sen olarak bunu şiddetle reddediyoruz. Konuyu yargıya da taşıdık. Umuyoruz ki yargı talebimiz doğrultusunda karar verir ve sözleşmeli öğretmenlik kaldırılır. Tabi bu yapılana kadar sözleşmeli öğretmenlere eş durumu tayin hakkı verilmelidir. Sözleşmeli öğretmenlere eş durumundan dolayı tayin hakkı vermemek Anayasa’nın 41. maddesini ihlal etmektir. Devletimizi yönetenler anayasanın herhangi bir maddesini, herhangi bir gerekçeyle ihlal edemez” diye konuştu.