KamuAjans.Com-6111 sayılı yasa ile yapılan değişiklik kapsamında 8 yıl disiplin cezası almayan öğretmenlere 1 kademe verileceği belirtilmiştir. Bu konuda öğretmenlerin yaşadığı mağduriyetleri dile getiriyoruz.

Eğitim Bir Sen öğretmen maaşlarını açıkladı... Eğitim Bir Sen öğretmen maaşlarını açıkladı...
6111 sayılı yasayla yapılan değişiklik ile sicil uygulaması kaldırılmış ve 8 yıl disiplin cezası almayan personele bir kademe verilmesi şeklinde düzenleme yapılmıştı. Hak kaybı olmaması için de geçici maddeyle de düzenleme yapılmıştı.

MEB’de sözleşmeli öğretmen olarak çalışan ancak daha sonra 2011 yılında kadroya geçen personeller 8 yıla bir kademe uygulamasında mağdur olmuştur. İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri sözleşmeli öğretmenlik döneminde sicil notu verilmediği gerekçesiyle sözleşmeli çalışılan süreleri 8 yıla bir kademe hesabından saymamaktadır.

Sözleşmeli Çalışılan Süre 8 Yılın İçinde Sayılmamaktadır

Sözleşmeli personelin sözleşmelide geçen sürede sicil notları bulunmadığından kadroya geçtikleri tarihten itibaren 8 yıl ceza almamaları halinde bir kademe uygulamasından yararlanabileceği görüş vardır. Ancak MEB sözleşmeli öğretmenlikte geçirilen süreleri normal kademe/dereceye saymaktadır. Yine hizmet puanı yönünden de bir sıkıntı yoktur. Ayrıca sözleşmelide çalışan süreler zorunlu çalışma süresinde de sayılmaktadır.2017 toplu sözleşme öncesi sendikalara çağrıda bulunmak istiyoruz. 2011 yılında kadroya geçen sözleşmeli öğretmenlerin 8 yıla 1 kademe alabilmesi ve başka konularda mağduriyetler varsa toplu sözleşmede masada olması, sorunun çözülmesi faydalı olacaktır.

Zeki KARA / Kamupersoneli