Kış mevsiminin gelmesiyle koronavirüs vakalarında hızlı artış gözlemlenmeye başladı. Günlük 30 bin vakaya ulaştığımız bugünlerde ağır hasta sayısı 6 bin sayı dolaylarında. Artan vaka sayılarının ardından geçtiğimiz haftalarda bir takım önlemler alan yetkililer önlemlerin yetersiz kalmasının ardından dün akşam itibariyle yeni önlem paketi yayınlandı.

Kamuajans.com – Koronavirüs vaka ve ölüm oranlarının kontrol edilemeyecek seviyelere ulaşmasının ardından bilim kurulunun tavsiyesi kararıyla hükümet yetkilileri yeni tedbir kararları aldı.

Belirli gün ve saatlerde uygulanmaya başlanan sokağa çıkma yasağı yanı sıra bir çok işletme ya hizmet vermeyi bitiriyor yada paket servis sistemine geçiş yapıyor. Yasaklar araştırılırken serbest olan bölümler ise araştırılıyor.

Yeni yasakların ardından serbest olan şeyler açıklandı.

– 21-64 yaş arası hafta içi sabah 5'ten akşam 9'a kadar serbest.

– Tüm iş yerleri hafta içi 20'ye kadar serbest..

Tarihte Bugün 5 Aralık. Bugün Olan Olaylar, Doğan ve Ölen Ünlüler Tarihte Bugün 5 Aralık. Bugün Olan Olaylar, Doğan ve Ölen Ünlüler

– Hafta sonu 10'dan 17'ye kadar araca binmeden fırına, markete, manava, kasaba gitmek serbest. Engelliler araç da kullanabilecek.

– Hafta sonu 10.00-20.00 arası paket yemek servis serbest

– 65 üstü 10.00-13.00, 20 yaş altı 13.00-16.00 arası toplu ulaşıma binmeden serbest.

– Ganyan, iddia ve milli piyango bayilerinde kapıdan kupon/ganyan yatırma işlemi serbest.

Daha önce yayımlanan sıkça sorulan sorularda hafta içi belirli saatler dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan yaş gruplarında yer alan vatandaşlarımızdan Cuma namazı kılmak isteyenler için İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca; 65 yaş ve üzeri büyüklerimizin sokağa çıkma saatinin Cuma namazı bitimine kadar uzatılabileceği, 20 yaş altındaki gençlerimizin sokağa çıkış saatinin ise Cuma namazına gidebilecekleri şekilde öne alınabileceği belirtilmişti.

31 Aralık Perşembe günü saat 21.00'de başlayacak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak Pazartesi günü saat 05.00'de tamamlanacak şekilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması sırasında 1 Ocak 2021 tarihinde Cuma namazına gitmek isteyen vatandaşlarımız; İl/İlçe Umumi Hifzıssıhha Kurullarının bu yöndeki kararları doğrultusunda, araç kullanmamak kaydıyla ikametlerine en yakın camiye gidip gelebileceklerdir.